Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Starym Fordonie odkryto cmentarz z okresu późnego średniowiecza

W Starym Fordonie odkryto cmentarz z okresu późnego średniowiecza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 sierpień 2021 13:54
W Starym Fordonie odkryto cmentarz z okresu późnego średniowiecza Fot: UMB

Trwają prace związane z rewitalizacją Rynku w Starym Fordonie. W toku tych prac ujawniono ludzkie szczątki, zdaniem archeologów mieścił się w tym miejscu w przeszłości cmentarz. Odrycia sprawiły, że służby archeologiczne temu miejscu przyjrzą się bliżej.

Do tej pory udało się okryc 6 ludzkich szczątków, zdaniem archeologów może dojść do kolejnych odkryć. Cmentarz mógł funkcjonować w okresie przed XVI wiekiem. Najprawdopodobniej w tym miejscu chowano ubogich mieszkańców Fordonu – taka teza wynika z faktu chowania szczątków bez trumien.

 

Prace rewitalizacyjne obejmują również budowę nabrzeża, które będzie pełnić funkcję przystani. W najbliższym czasie ma zostać przesunięty o kilka metrów pomnik znajdujący się na fordońskim Rynku.

 

Brak uzgodnień z Kościołem

Znajdująca się przy Rynku w Fordonie parafia zainteresowana wymianą również chodnika przy parafii, Bydgoszcz wyraziła tym zainteresowanie, ale konieczne jest uzyskanie uzgodnień pomiędzy administracją miejską i Kościelną. Administrator diecezji bydgoskiej chce jednak, aby tę decyzję podjął już nowy biskup, nie wiadomo jendak kiedy zostanie powoałny przez papieża.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Szczepienia-papież

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu