Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowstaje film o mało znanym epizodzie z życia prymasa Wyszyńskiego. Duży bydgoski wkład w to dzieło

Powstaje film o mało znanym epizodzie z życia prymasa Wyszyńskiego. Duży bydgoski wkład w to dzieło

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 sierpień 2021 14:41
Powstaje film o mało znanym epizodzie z życia prymasa Wyszyńskiego. Duży bydgoski wkład w to dzieło Materiał promocyjny filmu

12 września Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński wraz z siostrą Różą Czacką zostanie ogłoszony błogosławionym, kilka dni później w kinach będzie można obejrzeć film pt. ,,Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Jest to dzieło ciekawe, bowiem opowiada o losach porucznika Stefana Wyszyńskiego, który w czasie Powstania Warszawskiego pełnił posługę kapelana. Producentami i reżyserami dzieła są bydgoszczanie, bracia Syka.

 

Na tym jednak nie koniec bydgoskich akcentów, w połowie lipca zakończyło się bowiem tworzenie ścieżki dźwiękowej do tego filmu w Operze Nova, z udziałem bydgoskich muzyków – połączonych sił Orkiestry Opery Nova z bydgoską Orkiestra Wojskową pod batutą mjr. Dominika Sierzputowskiego.

 

- Wszyscy znamy ze szkoły, z historii powszechnej losy kard. Wyszyńskiego po 1946 roku, ale nie zdajemy sobie sprawy co ksiądz kard. Wyszyński, wówczas młody ksiądz robił w latach wojennych – mówi Tadeusz Syka - Odkrywamy nieznaną dotąd historię, że ks. kard. Stefan Wyszyński jest porucznikiem Armii Krajowej.

 

We wtorek przypadła rocznica przyjęcia sakramentu kapłaństwa przez kard. Wyszyńskiego, co miało miejsce na Kujawach - Musimy pamietać, że to właśnie z Kujaw i Pomorza wywodzi się kapłaństwo prymasa. Bo on tutaj we Włocławku był wyświęcony i co ciekawe 3 sierpnia, gdy przypadają jego urodziny, był wyświęcony również na księdza – wspomina Tadeusz Syka - Ten film będzie miał duże zadanie – chcemy, aby młode pokolenie odkrywało prymasa w okresie wojennym, bo tam pokazujemy zmagania człowieka z tym pod czym się podpisał – z kapłaństwem.

 

W rolę młodego księdza wciela się Ksawery Szlencer. W filmie zobaczymy też m.in. Idę Nowakowską i Małgorzatę Korzuchowską, Silnym elementem filmu jest ścieżka dźwiękowa, którą skomponował nagrodzanyn na międzynarodowych festiwalach Atanas Valkov, który w Bydgoszczy doglądał nagrania - Chcemy pokazać brzmieniem drugą stronę tego medalu, że to nie jest tylko słodkie i natchnione, ale że jest to związane z życiem w tych trudnych warunkach w jakich było mu żyć i służyć – mówi.

 

- Jak wiemy film rządzi się innymi prawami i muzyka musi być podporządkowana obrazowi, co wymusza pewien rodzaj wykonania synchroniczny z obrazem – mówi o specyfice tworzenia soundtracków mjr. Dominik Sierzputowski, który do kompozycji Valkowa odniósł się z ogromnym uznaniem.

 

W kinach film pojawi się 17 września. Decyzją kard. Kazimierza Nycza jest on oficjalnie powiązany z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu