Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Nowy ład dla samorządów to powrót do PRL

Bruski: Nowy ład dla samorządów to powrót do PRL

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 sierpień 2021 13:32
Bruski: Nowy ład dla samorządów to powrót do PRL Fot: UMB

Najprawdopodobniej wkrótce zapadnie decyzja o podniesieniu kwoty wolnej od podatku, przez co zapłacimy mniejszy podatek dochodowy, spadną jednak wpływy do budżetow samorządów. Szacuje się, że dla Bydgoszczy będzie to ok. 140 mln zł rocznie. Ograniczy to możliwości inwestycyjne, ale także może wymusić wzrost opłat np. za komunikację publiczną. Jedną z propozycji rekompensat dla samorządów ze strony rządu są dotacje inwestycyjne w ramach Nowego Ładu.

- Mamy jako samorządy w Polsce coraz mniej pieniędzy, rząd ogranicza nasze dochody co powoduje, że i prezydent i Rada Miasta wybierani przez mieszkańców nie mają bezpośredniego wpływu na to jakie inwestycje będą realizowane w mieście. W zamian za to uruchamia programy rządowe – więc bardzo mocno wracamy do PRL, kiedy władze centralna decyduje na co jakie samorządy dostaną pieniądze – ocenia prezydent Rafał Bruski.

 

Bydgoszcz w trwającym naborze zgłasza trzy projekty do dofinansowania z Nowego Ładu: zakup 46 tramwajów, rewitalizację nabrzeży Brdy oraz w ramach projektów do 5 mln zł rewitalizację Placu Kościeleckich.

 

- Rewitalizacja nabrzeży Brdy to zadanie, które bydgoszczanki i bydgoszczanie uznali za jeden z priorytetów inwestycyjnych miasta. Jesteśmy przygotowanie na realizację odcinka od mostu Bernardyńskiego do mostu Kazimierza Wielkiego. Jednocześnie liczymy na wsparcie i zaangażowanie PW Wody Polskie bo połowa kosztów Inwestycji to koszty po stronie właśnie Wód Polskich. W ramach zadań do 5 mln złotych dofinansowania zgłaszamy rewitalizację placu Kościeleckich. W tym przypadku również jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie inwestycji w ciągu pół roku – mówił podczas briefingu zastępca prezydenta Michał Sztybel.


Postulaty samorządowców zgłaszane w rozmowach z rządem dążą raczej do zmiany systemu redystrybucji podatków, czego elementem może być albo zwiększenie udziału gmin i powiatów w podatku dochodowym czy ich udział w podatku VAT, który obecnie do samorządów nie trafia.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu