Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRząd daje nadzieje, że powalczy o zwiększenie rangi Węzła Logistycznego Bydgoszcz

Rząd daje nadzieje, że powalczy o zwiększenie rangi Węzła Logistycznego Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 sierpień 2021 06:05

Jednym z kluczowych postulatów dla przyśpieszenia rozwoju Bydgoszczy jest przyznanie miastu statusu węzła sieci bazowej TEN-T. Obecnie w dokumenach Unii Europejskiej jesteśmy węzłem sieci kompleksowej, która ma zostać rozwinięta do 2050 roku, w przypadku sieci bazowej jest to 2030 rok. Pomóc w osiągnięciu tego celu mogłoby zwiększenie znaczenia linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz z portem w Gdynii. Jest na to realna szansa.

 

Węzeł bydgoski leży obecnie nad linią kolejową nr 131 (Śląsk – Gdańsk) mającej status sieci bazowej oraz linią nr 201 (Nowa Wieś Wielka – Emilianowo – Bydgoszcz – Gdynia), która należy do sieci kompleksowej. Ponadto w sieci kompleksowej znajdą się drogi ekspresowe S-5 i S-10.

 

Jak spojrzeć jednak na parametry linii nr 201, która w polskiej polityce transportowej dedykowana ma być przewozom towarowym, a także realizowanym na niej dużym inwestycjom, to spełniać będzie ona wkrótce prawie wszystkie parametry, aby znaleźć się w sieci bazowej TEN-T. Wówczas pozycja węzła Bydgoszcz w TEN-T też by wzrosła.

 

Jedynym elementem jaki według oficjalnych rządowych dokumentów, linia nr 201 do 2030 roku nie będie spełniać to instalacja europejskiego systemu sterowania ruchem ERTMS. Według planów do 2030 roku ten system ma być wdrożony jedynie na odcinku od Nowej Wsi Wielkiej do Maksymilianowo (tzw. odcinek bydgoski) oraz na małym odcinku w Gdynii. Poseł Bartosz Kownacki złożył interpelacje w której pytał Ministerswo Infrastruktury z jednej strony o możliwość przyśpieszenai instalacji ERTMS oraz wsparcie polskiego rządu w staraniach o uznanie linii nr 201 za element sieci bazowej. Przypomnijmy – w 2023 roku Komisja Europejska planuje rewizję sieci TEN-T.

W odpowiedzi wiceminister Andrzej Bittel stwierdza, że technicznie jest szansa, aby na całej linii nr 201 system ERTMS funkcjonował przed 2030 rokiem.

 

PKP PLK zgłosiła propozycję włączenia linii kolejowej nr 201 na odcinku Maksymilianowo – Gdynia Port oraz linii kolejowej nr 203 na odcinku Tczew – Łąg(styk z liniąkolejową nr 201) do towarowej sieci bazowej, w ramach prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury konsultacji dotyczącychrewizji sieci TEN-T na obszarze Polski. W ocenie PKP PLK włączenieww. linii do sieci bazowej TEN-T jest istotne z uwagi na jej dużeznaczenie dla ruchu towarowego – informuje Bittel Kownackiego - Ministerstwo Infrastruktury do Komisji Europejskiejw ramach rewizji sieci TEN-T, w zakresie włączenia do sieci bazowej wskazanych przez PKP PLK odcinków linii kolejowych nr 201 i nr 203


Dla wyjaśnienia – linia nr 203 łącząca się z linią nr 201 w Łągu biegnie do Tczewa, co pozwoli kierowac pociągi towarowe z portu w Gdańsku na Łąg i tą drogą do terminalu Bydgoszcz – Emilianowo. Celem przekierowania ruchu towarowego z linii nr 131 na 201, jest założenie, że linia nr 131 służyć ma głównie przewozom pasażerskim.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu