Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Mostowej solidaryzowali się z Afgankami

Na Mostowej solidaryzowali się z Afgankami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 22 sierpień 2021 18:51
Na Mostowej solidaryzowali się z Afgankami Fot: Bogusław Białas

W niedzielne popoludnie grupa osób, w tym radny Robert Langowski zorganizowali niemy protest solidarności w szczególności z Afgankami, ale także z Afgańczykami. Jest on odpowiedzią na ostatnie wydarzenia z Afganistanu, gdzie kilka dni temu władzę przejęli Talibowie oraz na wydarzenia z granicy polsko-białoruskiej.

Protest był niemy co do zasady, kilka uczestników dla podkreślenia zakleiła swoje usta. Ma to symbolizować, iż Afgańczycy, w szczególności kobiety teraz nie mają prawa głosu. W Afganistanie przywracane jest islamskie prawo szariatu, które w sposób szczególny uderzy w prawa kobiet. W Polsce największe emocje budzi natomiast sytuacja około 20 osób, które znajdują się na granicy polsko-białoruskiej, którym żadna ze stron nie chce udzielić azylu. Według polskiego MSZ obecnie oni przebywają na terenie Białorusi.

 

Bydgoski protest nie był w pełni niemy, pojawiły się też wyrazy poparcia przez megafon - Solidaryzujemy się z Afgankami, z Afgańczykami i ze wszystkimi uchodźcami – mówiła jedna z uczestniczek, w której opiii zgodnie z artykułem 56 Konstytucji, Polska powinna udzielić azylu uchodźcom z granicy.

 

 

 

Władze polskie nie chcą tego uczynić, w obawie, iż przyjęcie kilku osób może zachęcić znacznie większe rzesze uchodźców do szukania w ten sposób lepszego życia. Dodatkowym wątkiem są podejrzenia, że te osoby zostały na granice przetransportowane przez białoruskie słuzby – Polska z tym krajem od roku ma bardzo złe stosunki, z uwagi na poparcie udzielane przez niemal wszystkie polskie siły politycznej demokratycznej opozycji na Białorusi.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Szczepienia-papież

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu