Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPKP Intercity zaoferuje pasażerom odnowione wagony. To ogromny kontrakt zrealizowany przez PESA

PKP Intercity zaoferuje pasażerom odnowione wagony. To ogromny kontrakt zrealizowany przez PESA

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 27 sierpień 2021 06:18
PKP Intercity zaoferuje pasażerom odnowione wagony. To ogromny kontrakt zrealizowany przez PESA Fot: PESA

W ubiegłym tygodniu PESA Bydgoszcz przekazała PKP Intercity 40 odnowionych wagonów typu 111A-30 COMBO, czyli popularnych wagonów przedziałowych. W takim standardzie jak po generalnym remoncie wykonanym przez PESA w Polsce nie jeździły. Przewoźnik powinien je wkrótce udostępnić pasażerom.

 

PESA w ramach bydgoskich zakładów oraz podległego im Zakładu Naprawczego Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim odnowi jeszcze 20 wagonów, które PKP Intercity zamówiło w ramach dodatkowej opcji do kontraktu. Łącznie kontrakt warty jest 310 mln zł.

 

Modernizacja pozwoliła wyciszyć wnętrza wagonów, powstały też specjalne przedziały rodzinne, zostały ponadto kompleksowo dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu wagony uzyskały od Fundacji Integracja certyfikat ,,Transport bez barier”.

 

- Zakończenie podstawowego etapu zamówienia na modernizację wagonów COMBO jest dowodem na to, że PKP Intercity nie zwalnia tempa. Cieszę się, że komfort podróżowania  i standard na kolei są stale podnoszone, a z wprowadzanych udogodnień mogą cieszyć się tak liczne grupy podróżnych. Co bardzo ważne, pojawienie się tych pojazdów to istotny krok  w zwiększaniu dostępności kolei także dla osób z niepełnosprawnościami. Nie ustają nasze dążenia do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, a także dostępna kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

 

W wagonach jest specjalny przedział przeznaczony do podróży dwóch osób z niepełnosprawnością wraz z dwoma opiekunami, w którym zabudowano dwa pełnowymiarowe fotele oraz wyznaczono dwa miejsca na wózek inwalidzki z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa. Do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami pozostają przyciski SOS, panel indywidualnego sterowania oświetleniem i klimatyzacją, indywidualne stoliki oraz duża śmietniczka. Rampa pozwala podróżnym poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać do wagonu. Wagony posiadają automatyczne drzwi przedziałowe oraz bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Wszystkie piktogramy są przetłumaczone w alfabecie Braille’a. Pojazdy posiadają również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Toaleta jest przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu