Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTak będzie się prezentował pierwszy bydgoski ekomural

Tak będzie się prezentował pierwszy bydgoski ekomural

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 sierpień 2021 06:14
Tak będzie się prezentował pierwszy bydgoski ekomural Wizualizacja

Zdobienie ścian budynków poprzez murale stało się ostatnio w Bydgoszczy modne. Ich powstawanie motywują też władze Bydgoszczy ogłaszając konkursy i fundując nagrody twórcom murali. Do 15 października powstać ma jednak zupełnie coś nowego w Bydgoszczy – pierwszy ekologiczny mural.

Ekomural ma za zadanie nie tylko efektownie wyglądać, ale również specjalna farba będzie wyłapywać szkodliwe zanieczyszczenia gazowe, czyli najprościej pisząc przyczyni się do oczyszczania powietrza.

 

- Jeden metr kwadratowy ekologicznej farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest bardzo trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kw. - to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa – tłumaczył Marek Iwiński, Plastyk Miasta.

 

Konkurs na zagospodarowanie bloku przy ulicy Nowowiejskiego 1 ogłoszono już jakiś czas temu. Kilka dni temu oficjalnie wyłoniono zwycięską pracę, którą opracował Marcina Czaja z Krakowa. Ma on teraz czas do 15 października na wdrożenie swojego dzieła w życie.

 

Wizualizacja zwycięskiej pracy

 

Komisja Konkursowa wybrała projekt charakteryzujący się harmonijną paletą barw, który w bardzo dobry sposób wpisuje się w architekturę budynku i osiedla, tworząc wartość dodaną dla tej przestrzeni. Temat związany z wodą łączy się w naturalny sposób z Bydgoszczą oraz ekologią i dbałością o naszą planetę. Pierwotnie na wzgórzach płynął strumień, były tam zielone tereny miasta, do których nawiązuje bezpośrednio wybrana praca.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu