Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJak co roku pamiętamy o tamtym ponurym czasie

Jak co roku pamiętamy o tamtym ponurym czasie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 wrzesień 2021 09:35
Jak co  roku pamiętamy o tamtym ponurym czasie Fot: Robert Sawicki / UMB

W poniedziałek przypadła 82 rocznica wybuchu II wojny światowej – jesień 1939 roku w Bydgoszczy była szczególnie okrutna. 3 i 4 września Niemcy dokonali dywersji wobec wycofujących się przez Bydgoszcz polskich oddziałów, doszło do ofiar po obu stronach. Po tym, gdy wojska polskie się wycofały w głąb kraju i do Bydgoszczy wkroczyła regularna armia, rozpoczął się okrutny terror.

Niemiecka propaganda próbowała przedstawiać wydarzenia z 3 i 4 września jako czystki na mniejszości niemieckiej, był to pretekst do masowych egzekucji na Polakach i Żydach, którzy w pierwszej kolejności byli dla Niemców niewygodni, później eksterminowano także elity w tym nauczycieli.

 

O ofiarach tamtego okresu pamiętano w środę zarówno podczas uroczystości na płycie Starego Rynku, gdzie Pomnik Walki i Męczeństwa przypomina o tamtych wydarzeniach – Stary Rynek wpisał się bowiem też jako miejsce masowych egzekucji. Pamiętano również na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, gdzie spoczywają ofiary jesienie 1939 roku, znajduje się tam też symboliczny grób zamordowanego najprawdopodobniej 11 listopada 1939 roku prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego. Jego szczątek nie odnaleziono do dziś.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu