Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO potencjale węzła logistycznego Bydgoszcz na Rail Freight Summit

O potencjale węzła logistycznego Bydgoszcz na Rail Freight Summit

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 wrzesień 2021 13:00

1 września w Łodzi rozpoczął się Rail Freigth Summit organizowany przez holenderską grupę ProMedia przy udziale strategicznym Królestwa Holandii oraz partnerów z branży logistycznej. Wydarzenie przyciąga firmy z branży logistycznej zarówno z zachodu Europy, ale także ze wschodu – dużo uwagi poświęcone jest bowiem praktycznemu funkcjonowaniu przewozów w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin. Pojawił się też bydgoski akcent.

 

Organizatorzy do zaprezentowania informacji o potencjale bydgoskiego węzła zaprosili stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak, które jako prezes miałem zaszczyt reprezentować.

 

W 2019 roku pomiędzy instytucjami grupy PKP, Portem Gdynią, samorządami oraz Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zawarto porozumienie w sprawie budowy w Emilianowie pod Bydgoszczą terminala. Powołano już spółkę celową i do 2026 roku planuje się uruchomienie terminalu w I etapie – poinformowałem słuchaczy, dając im do zrozumienia, że za kilka lat powstanie na zapleczu portów morskich w Gdańsku i w Gdyni ciekawa infrastruktura, którą warto ujmować w planach inwestycyjnych.

 

Głównie mówiłem jednak o głównych postulatach stowarzyszenia – czyli dążeń do uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T oraz linii kolejowej nr 201, wskazując na potencjał jaki za tym przemawia oraz na ewentualne korzyści dla całej branży logistycznej. Przypomnijmy – na 2023 rok Komisja Europejska planuje rewizję sieci TEN-T.

 

Wspomnieć należy, że w praktyce tylko Bydgoszcz zaistniała w takiej formule na Rail Freight Summit oprócz Łodzi.

 

Prezentacja do zobaczenia na stronie wydarzenia: https://events.railfreight.com/wp-content/uploads/2021/09/Lukasz-Religa-RFS2021.pdf

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu