Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrzy tygodnie z nowym systemem utylizacji odpadów

Trzy tygodnie z nowym systemem utylizacji odpadów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 lipiec 2013 13:31

Od 1 lipca odbiór odpadów komunalnych odbywa się  w całej Polsce na nowych zasadach. Dla Bydgoszczy wdrożenie nowej ustawy było wielkim wyzwaniem logistycznym. Zastępca prezydenta Grażyna Ciemniak wyraziła dzisiaj nadzieje, że najgorsze nasze miast ma już za sobą.

Do tej pory właściciele nieruchomości złożyli prawie 28 tys. deklaracji, które dotyczą ponad 314 tys. mieszkańców miasta. Jak przyznają jednak urzędnicy każdego dnia spływa około 100 nowych deklaracji. Blisko 97% mieszkańców zadeklarowało, że zamierza prowadzić segregację.

 

Z prezesami lub kierownikami firm odbierającymi śmieci od mieszkańców Bydgoszczy spotykam się w każdy czwartek – wyjaśniła dzisiaj zastępca prezydenta Grażyna Ciemniak. Bydgoszcz podzielona jest na 6 sektorów, które obsługują wyłonione na drodze przetargu firmy.

Lipiec jest miesiącem tzw. wzajemnej tolerancji, czyli okresem kiedy za uchybienia nie są nakładane kary. Firmy zwróciły się do mnie z prośbą o taki okres przejściowy – wyjaśnia Ciemniak – Od sierpnia kary będą już jednak nakładane bez skrupułów – dodaje.

 

Do końca miesiąca firmy mają rozstawić jeszcze 5 tys. pojemników. Obecnie rozstawiono już ponad 41 tys. Jest to odpowiedź na skargi mieszkańców, że pojemników jest cały czas za mało. Firmy (za wyjątkiem ProNatury) miały obowiązek dostarczyć mieszkańcom harmonogramy odbioru poszczególnych odpadów w wersji papierowej -  Nie każdy ma dostęp do internetu – wyjaśnia prezydent Ciemniak. W przypadku ProNatury, na dniach także mają być dostarczone informacje w wersji papierowej.

 

Od sierpnia firmy będą mogły nakładać z kolei kary na mieszkańców, którzy nie będą wywiązywali się z segregacji odpadów mimo, że tak deklarowali.

 

Od początku lipca odebrano na terenie Bydgoszczy łącznie ponad 5,3 tony odpadów zmieszanych.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu