Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPodwyżka cen biletów? To raczej kwestia czasu

Podwyżka cen biletów? To raczej kwestia czasu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 05 wrzesień 2021 17:15
Podwyżka cen biletów? To raczej kwestia czasu Fot: Bartosz Bieliński

Ceny usług przewozowych w bydgoskiej komunikacji miejskiej utrzymują się od wielu lat na stałym poziomie. Bilet jednorazowy kosztuje 3 zł. Te ceny być może wkrótce wzrosną, chociażby za sprawą wysokiej inflacji, która wpływa na wszystkie ceny.

Wysokość taryf ustala według swojej kompetencji Rada Miasta, natomiast propozycję zmian taryf może wnieść prezydent np. gdy projektuje budżet na kolejny rok. W roku 2020, w którym pandemia wpłynęła negatywnie na funkcjonowanie transportu zbiorowego w całej Polsce, strata komunikacji miejskiej wzrosła o 70 mln zł, które musiał zrefundować budżet miasta, chociażby kosztem wydatków inwestycyjnych.

 

Prezydent Rafał Bruski odpowiadając na interpelację radnego Jarosława Wenderlicha stwierdza, że na dzisiaj planów podwyżki cen biletów nie ma - ,,analizując aktualny trend wzrostu wskaźnika inflacji jak też stale rosnące ceny paliw, trudno określić jak długo utrzymanie obecnego poziomu dofinansowania komunikacji miejskiej z budżetu będzie możliwe” - stwierdza prezydent.

 

Prezydent nawiązuje przy tym do planów reformy podatkowej rządu w ramach Polskiego Ładu, czyli podniesienia kwoty wolnej od podatku, co rocznie uszczupli budżet Bydgoszczy o dziesiątki milionów złotych.

 

O zmianach taryf dyskutowano jeszcze przed pandemią, odbyły się w tej sprawie nawet konsultacje społeczne, wówczas jednak dyskusja toczyła się wokół bardziej dostępnych taryf czasowych. Wybuch pandemii sprawił, że owoce tamtych konsultacji trafiły do szuflady.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu