Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiepokorni restauratorzy unikają kar

Niepokorni restauratorzy unikają kar

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 wrzesień 2021 06:05

Na wiosnę kilku bydgoskich restauratorów postanowiło wyłamać się spod obostrzeń i pomimo zakazów wydanych przez Radę Ministrów przyjmowali klientów. Spotkało się to początkowo ze stanowczą reakcją policji i sanepidu, były nakładane mandaty liczone w tysiącach złotych. Jak się jednak dowiadujemy – w sprawach, którym się przyglądaliśmy zostały one ostatecznie anulowane. Głównie z powodu wątpliwości co do podstawy prawnej.

Już od momentu pojawienia się pierwszych obostrzeń wiosną 2020 roku niektórzy prawnicy wskazywali, że są one niekonstytucyjne. Chodziło głównie o to, że zgodnie z Konstytucją tak daleko idące ograniczenia swobód obywatelskich można wprowadzić jedynie na drodze ustawy, ewentualnie wprowadzić stan wyjątkowy, wówczas kompetencje regulowania zakazów zyskałaby Rada Ministrów. Ominięto jednak te konstrukcję i obostrzenia regulowała swoimi obostrzeniami Rada Ministrów. Później zasadność tych wątpliwości potwierdziły sądy, które zaczęły unieważniać kary za łamanie obostrzeń epidemicznych wskazując na wprowadzenie ich niezgodnie z Konstytucją.

 

W październiku wprowadzono dość daleko idące obostrzenia dla gastronomi – pierwotnie tylko na dwa tygodnie, ale w praktyce obowiązywały one aż do maja. Część restauratorów na wiosnę zaczęła się buntować, w Bydgoszczy nie było to co prawda aż tak powszechne zjawisko, ale kilka lokali się otworzyło. Nakładane były kary, które w rezultacie są uchylane. Jeden z restauratorów przyznaje nam, że otrzymał mandat w wysokości 10 tys. zł, który został ostatecznie anulowany.

 

Warte obejrzenia

  • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

    Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

  • Derby dla Sportisu

    W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu