Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoska firma rozpoczyna badania nad prototypem tunelu aerodynamicznego dla Wielkiej Krokwi w Zakopanym

Bydgoska firma rozpoczyna badania nad prototypem tunelu aerodynamicznego dla Wielkiej Krokwi w Zakopanym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 wrzesień 2021 12:08

Wielka Krokiew może być pierwszą na świecie skocznią z zamykanym tunelem, który w razie potrzeby może ochronić najazdy przed śniegiem, tym samy zwiększyć bezpieczeństwo zawodów, bowiem szczególnie niebezpieczny jest zamarzający śnieg. Bydgoska firma Archigeum zapowiada, że to początek rewolucji w skokach narciarskich, której pilnie przygląda się międzynarodowa federacja FIS.


Dzisiaj Archigeum zaprezentowało animację mającą pokazać jak już wkrótce mogą wyglądać zawody w Zakopanym. W opracowanie tej animacji włączył się Jerzy Chodór ceniony twórca animacji komputerowych - Tunel, którego jesteśmy autorami to innowacyjna, aerodynamiczna instalacja z systemem inteligentnego sterowania, zawierająca połączenie wielu nowatorskich rozwiązań w jednej konstrukcji – wyjaśnia Przemysław Gawęda, architekt z Archigeum - W Norwegii, kolebce skoków narciarskich uznano, że projekt ten zapoczątkuje rewolucję techniczną w skokach, a swoje poparcie wobec inicjatywy w telewizji NRK wyraził Johan Remen Evensen, były rekordzista w długości lotu, a obecnie ekspert stacji.

 

Projekt wspiera m.in. Adam Małysz, legenda polskich skoków narciarskich. Pozytywnie o tej koncepcji wypowiada się też były dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer.

 

- Kolejnym krokiem, jaki inicjujemy w oparciu o tunel jest zaprojektowanie skoczni narciarskiej nowej generacji, którą będziemy konsultować w światowej centrali sportów zimowych FIS z siedzibą w Zurychu – zapowiada Marcin Sajdak z Archigeum.

 

Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak zaprojektowali w ostatnim czasie kompleks pięciu skoczni w Zakopanym, treningowy tzw. Kompleks Średniej Krokwi, którego uroczyste otwarcie miało miejsce na początku lipca.

 

v

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Szczepienia-papież

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu