Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz nadal nie jest gotowa na przyjęcie zabytkowych elementów wałów wczesnośredniowiecznego grodziska

Bydgoszcz nadal nie jest gotowa na przyjęcie zabytkowych elementów wałów wczesnośredniowiecznego grodziska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 wrzesień 2021 06:53
Bydgoszcz nadal nie jest gotowa na przyjęcie zabytkowych elementów wałów wczesnośredniowiecznego grodziska Mapa z XIX wieku

Podczas budowy hotelu Holiday Inn dobrą dekadę temu przeprowadzono prace archeologiczne, które pozwoliły odnaleźć konstrukcję wału obronnego czasu wczesnośredniowiecznego grodziska. W 2008 roku trafiły one do Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, gdzie przeszły prace konserwatorskie, a następnie zostały tam zdeponowane. Toruńska uczelnia chciałaby, aby wróciły do Bydgoszczy – u nas wciąż nie jesteśmy jednak gotowi ich technicznie składować.

O sprawie pisaliśmy już kilka razy, ostatni raz w styczniu 2020 roku, czyli ponad 1,5 roku temu. Wówczas właśnie strona toruńska dawała do zrozumienia, że czas najwyższy, aby Bydgoszcz swoje zabytki zabrała do siebie. Decyzją służb konserwatorskich znalezisko jest własnością Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ale z racji braku przestrzeni zapewniającej bezpieczne składowanie reliktów bydgoskiego zamku, tymczasowo magazynowane jest w Toruniu.

 

W styczniu ubiegłego roku pisaliśmy o sprawie po interpelacji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy Lecha Zagłoby-Zyglera, wówczas wynikło z tego, że być może Muzeum Okręgowe zabezpieczy odpowiednią przestrzeń w Exploseum.

 

Po ponad półtora roku interpelację w tej sprawie złożył radny Jarosław Wenderlich, pytając o to co się w tym okresie nowego wydarzyło. Jak wynika z odpowiedzi prezydenta Rafała Bruskiego niewiele – W obecnej chwili Muzeum Okręgowe nie dysponuje magazynem o warunkach odpowiednich dla przechowywania zabytkowego drewna, bez narażenia go na procesy biodegradacyjne – informuje prezydent – Pomieszczenie Exploseum, dawne garaże, według konserwatorów, nie nadają się do przechowywania zabytkowego drewna.

 

Na tym odpowiedź się kończy, zatem koncepcja z Exploseum upadła, nowa natomiast się nie zrodziła.

 

Warte obejrzenia

  • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

    Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

  • Derby dla Sportisu

    W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu