Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz5 lat Metropolii Bydgoszcz. Jej członkowie chcą dzielić fundusze europejskie

5 lat Metropolii Bydgoszcz. Jej członkowie chcą dzielić fundusze europejskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 wrzesień 2021 14:20

W 2016 roku zawiązało się Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz, które skupiło 2 samorządy powiatowe oraz 17 gmin, a także miasto centralne jakim jest Bydgoszcz. Ostatnie 5 lat to z jednej strony rozwój podmiejskiej komunikacji autobusowej, współpraca w gospodarowaniu odpadami, a także wspólne kupowanie energii, co przynosi wszystkim oszczędności. W planach na przyszłość jest m.in. opracowanie wspólnej strategii rozwojowej.


- Minęło 5 lat od momentu, w którym się spotkaliśmy i zaczęliśmy współpracować, aby razem robić więcej dla swoich mieszkańców – podsumowuje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Stowarzyszenie tworzą gminy z powiatu bydgoskiego, nakielskiego, żnińskiego, jest też gmina Rojewo w powiecie inowrocławskim oraz Pruszcz w świeckim, który od 1 stycznia zyska status miasta.

 

 

- Udało się upodmiotowić nasze stowarzyszenie – jesteśmy Bydgoskim Obszarem Funkcjonalnym zapisanym w Strategii Rozwoju Województwa, jesteśmy partnerami dla ministerstwa – dodaje prezydent Bydgoszczy, który zgodnie ze statutem pełni również funkcję prezesa Metropolii Bydgoszcz.

 

- Możemy mówić o sukcesach, które w ostatnich latach Metropolia, samorządy które w niej, które wiążą się z ponad 200 porozumieniami jakie zawarliśmy – wyjaśnia starosta powiatu bydgoskiego Wojciech Porzych.

 

Porozumienia dotyczą chociażby tworzenia autobusowych linii podmiejskich – Metropolia Bydgoszcz nie mogłaby funkcjonować dobrze bez linii autobusowych – ocenił wójt Osielska Wojciech Sypniewski, zapowiadając, iż prowadzone są rozmowy nad uruchamianiem kolejnych.

 

- Gdyby nie stowarzyszenie, które zostało zawiązane 5 lat temu, to wiele inwestycji by się nie odbyło – dodaje Sypniewski. Wójt Osielska ma chociażby na myśli środki podzielone w ramach ZIT.

 

Prezydent Bydgoszczy jasno zapowiada, że Metropolia Bydgoszcz będzie domagać się od Zarządu Województwa statusu ZIT, w ramach którego, w perspektywie unijnej 2021-2027 mogłaby dzielić środki na inwestycje.  O ten aspekt najprawdopodobniej czeka batalia z marszałkiem województwa.

 

Kolejnym wyzwaniem ma być wspólna polityka walki ze smogiem, bowiem jak przyznał po wizycie w Krakowie, wymiana pieców w mieście centralnym metropolii nie wystarczy, a problem trzeba rozwiązać na całym obszarze. Prezydent przyznał, że opracowano diagnozę do wspólnej strategii rozwoju dla obszaru metropolitalnego.

 

Starosta nakielski Tadeusz Sobol mówił z kolei z uznaniem o zalążkach polityki senioralnej na szczeblu metropolitalnym. Do tej pory udało się wdrożyć Metropolitalne Karty Seniora 60+, które oferują starszym mieszkańcom obszaru specjalne bonifikacje.

 

Warte obejrzenia

  • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

    Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

  • Derby dla Sportisu

    W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu