Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA wygrała kontrakt z Urzędu Marszałkowskiego

PESA wygrała kontrakt z Urzędu Marszałkowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 lipiec 2013 15:22

PESA Bydgoszcz wykona pięć elektrycznych zespołów trakcyjnych, które będą obsługiwać połączenia BiT City pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. W postępowaniu przetargowym wybrano ofertę bydgoskiej firmy, bo była najtańsza.

 

Za jeden pociąg województwo zapłaci PESA 16,5 mln zł. Pierwszy skład ma być dostępny już w pierwszym kwartale 2014 roku.

 

Zgodnie z dokumentacją przetargową zamawiane jednostki będą musiały osiągać prędkość 120 km/h. Przyśpieszenie do prędkości maksymalnej powinno odbywać się do 30 sekund. W składach będzie przynajmniej 200 miejsc siedzących, ze stojącymi ponad 400. Pociągi wyposażone będą w klimatyzację oraz bezprzewodowy internet.

 

Pociągi kursować będą na trasie Toruń Wschodni – Bydgoszcz Główna. Niestety jak ustaliliśmy nie ma możliwości, aby szybko rozszerzyć tę trasę o stacje na zachodzie Bydgoszczy (Bydgoszcz Zachód i Bydgoszcz Osowa Góra). Duży wpływ na to miała polityka negocjacyjna poprzednich władz Bydgoszczy, gdy dwa największe w województwie miasta podpisały umowę o BiT City.

 

Składy z Bydgoszczy do Torunia mają według planów marszałka kursować co godzinę, a w szczycie nawet co 30 minut. I tutaj wiele osób przedstawia obawy, że pociągi mogą wozić powietrze.

 

Przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz zaproponował rozszerzenie BiT City do Szubina. Jest to jednak koncepcja na dalszą perspektywę czasu, gdyż tory pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem wymagają prac rewitalizacyjnych. Na tym odcinku nie ma także elektryfikacji, co uniemożliwia kursowanie składów, które dostarczy PESA Bydgoszcz.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu