Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz3 lata temu w Bydgoszczy – o pielgrzymkach i Aquaparku

3 lata temu w Bydgoszczy – o pielgrzymkach i Aquaparku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 27 lipiec 2013 13:36

W tym tygodniu będzie pielgrzymkowo i wyborczo. W lipcu 2010 roku trwała już bowiem nieformalna kampania przed wyborami samorządowymi.

Upały sprawiły, że w Bydgoszczy lipiec był w miarę gorący, w ratuszu gorąco było jednak także z powodu Aquaparku, którego budowę forsował prezydent Konstanty Dombrowicz. Dokładniej włodarzowi miasta chodziło o to, aby Rada Miasta wyraziła zgodę na poręczenie kredytu na budowę tej inwestycji, którą miał wykonać prywatny podmiot. Gdyby się okazało, że firma z Wrocławia na Aquaparku nie zarabiała by należycie, to kredyt spłacać musieli by bydgoszczanie. I być może wydawać się to może dzisiaj nielogiczne  i nieopłacalne dla Bydgoszczy, to po przez prowadzoną przez ratusz kampanie informacyjną mieszkańcy byli dość mocno zdezinformowani.

 

Prezydent agitował między innymi na trasie pieszej pielgrzymki do Częstochowy. Dzień przed głosowaniem radnych Dombrowicz odwiedził pielgrzymów w województwie łódzkim, gdzie kolejno spotykał się z każdą grupą pielgrzymkową i wyrażał swój pogląd na to co radni powinni dzień później zrobić. Oficjalnie kierownictwo pielgrzymki tłumaczy, że to pątnicy sami mu zadawali pytania. Pielgrzymi mają jednak inną wersję i w ten przypadek dość ciężko uwierzyć. Szczęścia spotkania z byłym prezydentem nie miała już grupa złota z Górki Klasztornej, którą stanowiły osoby nie związane z Bydgoszczą. Łącznie Dombrowicz w 2010 roku pielgrzymów odwiedził dwa razy, na miejsce przywiózł go ratuszowy kierowca służbowym samochodem, zatem za te wizyty płacili podatnicy.

 

Nie były to jednak jedyne działania jakie miały przekonać radnych do poręczenia kredytu. W TVP Bydgoszcz wyemitowano płatne ogłoszenia, a poręczenie kredytu radni mieli głosować razem z wsparciem linii lotniczych RyanAir (było to ważne dla rozwoju bydgoskiego lotniska)  i budową nowych mieszkań w Bydgoszczy. Radni mieli wybór albo popierają wszystko albo nic.

 

Ostatecznie radni kredytu nie poręczyli, przez co Dombrowicz bez skrupułów wytykał im w spotkaniach np. z przedsiębiorcami nie wsparcia budowy nowych mieszkań.  Radni byli szkalowani także na łamach Kuriera Ratuszowego, biuletynu wydawanego z pieniądze podatników.

 

Nad poręczeniem kredytu łącznie głosowano 3 razy. Rada Miasta ani razu nie wyraziła na to zgody. Kilka miesięcy po wyborach nowych prezydent Rafał Bruski ujawnił analizy jednej kancelarii prawnej, która wykazywała, że  poręczenie kredytu dla wrocławskiej firmy jest skrajnie niekorzystne dla budżetu Bydgoszczy. W czasie lipcowej gorączki politycznej, ta analiza była utajniona przed opinią publiczną. 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu