Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJaki jest faktyczny stan Pomnika Tysiąclecia? To tajemnica

Jaki jest faktyczny stan Pomnika Tysiąclecia? To tajemnica

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 listopad 2021 17:35

Kilka miesięcy temu Pomnik Tysiąclecia na Skwerze Leszka Białego został ogrodzony, co wynikać ma z jego złego stanu technicznego, ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej. Ratusz taką decyzje oparł o stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Zapadła też decyzja o rozbiórce pomnika.

Pomnik miał być rozebrany do końca listopada, ale wszczęcie na wniosek jednej z organizacji procedury wpisania go do rejestru zabytków komplikuje sytuację – pomnik nie może być rozebrany do czasu aż Wojewódzki Konserwator Zabytków wyda prawomocną decyzję.

 

Próbowaliśmy uzyskać stanowisko PIMP, które pozwalałoby merytorycznie ocenić czy z pomnikiem jest tak źle jak wynika to z relacji ratusza? Urząd Miasta po naszym zapytaniu o udostępnienie dokumentu odesłał nas do PINB. Ta instytucja z kolei wskazuje, że zgodnie z artykułem 73 kodeksu postępowania administracyjnego uważa, że prawo do wglądu w akta sprawy mają tylko strony postępowania. Dalej wyjaśnia się, że udostępnienie takich informacji groziłoby odpowiedzialnością karną osoby, która udostępnia te informacje, z możliwą karą nawet 2 lat pozbawienia wolności.

 

Odpowiedzi nawet jeżeli są zgodne z porządkiem prawnym wprowadzają sprawę jedynie absurd, bowiem praktyczna tajność dla opinii publicznej tego dokumentu sprawia, że argumenty natury stanu technicznego pomnika i bezpieczeństwa, mają marginalne znaczenie w dyskursie publicznym.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu