Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz symbolicznie wpisze się w rok Stanisława Lema

Bydgoszcz symbolicznie wpisze się w rok Stanisława Lema

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 listopad 2021 07:02
Okolicznościowa Karta Miejska Okolicznościowa Karta Miejska

Decyzją Sejmu rok 2021 obchodzimy m.in. pod patronatem Stanisława Lema, twórcę literackiego, który specjalizował się w fantastyce. Wiele osób wskazuje, że już kilkadziesiąt lat temu przewidział powstanie wielu wynalazków, które dzisiaj są bardzo powszechne jak internet czy czytniki ebook-u, rzeczy które w latach 50. i 60. wydawały się zwykłą fantastyką.

 

Twórczość literacka Stanisława Lema wpisuje się do kanonu literatury światowej, jest to zatem jeden z wybitniejszych polskich literatów. Symbolicznie w obchodzony rok Lema wpisuje się też Bydgoszcz. Od wtorku w obiegu jest specjalna, okolicznościowa edycja Bydgoskiej Karty Miejskiej, przedstawiająca jego wizerunek, z okazji przypadającej we wrześniu 100 rocznicy urodzin.

 

BKM okolicznościową można uzyskać w siedzibie ZDMiKP przy ulicy Toruńskiej 174a. Jeżeli nie posiadamy BKM otrzymamy ją za darmo (pierwsza karta jest bezpłatna), natomiast jeżeli chcemy kolekcjonerski duplikat to opłata wynosi 10 zł. W tym roku ZDMiKP wydał około 13 tys. egzemplarzy Bydgoskiej Karty Miejskiej. Kilka miesięcy temu do obiegu trafiła też kolekcjonerska edycja z okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981.

 

Więcej o wizjonerstwie Stanisława Lema piszemy - Stanisław Lem opisywał wynalazki dzisiejszej ery na kilkadziesiąt lat przed ich wynalezieniem

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Pracownicy Arrivy: Pan marszałek zostawia ludzi przed świętami bez pracy

  Decyzję marszałka o zakończeniu współpracy z Arrivą, na dwa tygodnie przed wejściem nowych rozkładów jazdy, branża kolejowa uznała jako sensację. Jest to odważy krok władz województwa, bowiem na niektórych trasach na kilka miesięcy zostanie zawieszony ruch kolejowy (chociażby Bydgoszcz – Chełmża). List otwarty do marszałka napisała Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy Arriva RP.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu