Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpadek wartości złotego to niedobra wiadomość dla budżetu Bydgoszczy

Spadek wartości złotego to niedobra wiadomość dla budżetu Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 listopad 2021 00:43

W tym tygodniu kurs Euro przekroczył w Polsce 4,7 zł, dolar zbliżył się do 4,2 – ogólnie polska waluta traci do najważniejszych walut na świecie. Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców w obcych walutach. Do nich zalicza się też Bydgoszcz, choć zagraniczne zadłużenie jest stosunkowo niewielkie.

 

- Zmiany walutowe będą miały wpływ na zadłużenie – mówił na wtorkowym posiedzeniu Komisji Budżetu i Polityki Finansowej skarbnik Piotr Tomaszewski, aby dalej uspokoić – Na szczęście u nas zadłużenie w walucie zagranicznej jest niewysokie.

 

Jak wynika z ratingu Fitch Ratings z połowy roku około 10% zadłużenia Bydgoszczy to inne waluty, w 90% zobowiązania Bydgoszczy dotyczą polskiej złotówki. Planowane na koniec 2021 roku zadłużenie miasta przekroczy 1 mld i 67 mln zł, czyli na zawirowania walutowe narażona jest równowartość ponad 100 mln zł. Skarbnik na komisji wskazywał również na niekorzystne podniesienie stóp procentowych, które z jednej strony mogą pomóc w walce z inflacją w kraju, ale podniesie też raty kredytów dla kredytobiorców, w tym także Bydgoszczy.


Zdaniem skarbnika przy nadwyżce operacyjnej, która w wyniku podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla Polaków spadnie poniżej 17 mln zł, ryzyka związane ze spadkiem wartości złotówki należy traktować poważnie.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu