Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNIK zarzuca bydgoskiemu NFZ naruszanie prawa przy zlecaniu świadczeń rehabilitacyjnych

NIK zarzuca bydgoskiemu NFZ naruszanie prawa przy zlecaniu świadczeń rehabilitacyjnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 styczeń 2022 06:50

W 2019 i 2020 roku bydgoski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w dwóch przypadkach zlecił świadczenia leczenia rehabilitacyjnego podmiotom, które złożyć miały oferty zawierające nieprawdziwe informacje, co powinno być przesłankami do odrzucenia tych ofert – wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli.

Nie wiemy na chwilę obecną o jakie podmioty z naszego województwa dokładnie chodzi. W obu przypadkach działająca przy bydgoskim NFZ Komisja Konkursowa, zamiast odrzucić oferty, postanowiła sama skorygować oferty złożone w kwestionariuszu ofertowym i doprowadzić do wyboru tych ofert. Nieprawidłowości dotyczą ofert wartych łącznie ponad 665 tys. zł.

 

W ocenie NIK Komisja Konkursowa dokonała w istocie zmiany treści ofert, które zawierały nieprawdziwe informacje, a tym samym podlegały odrzuceniu na podstawie art. 149 ust. 1 pkt 2ustawy o świadczeniach – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK – w przypadku gdy świadczeniodawca nie przedstawił wszystkich wymaganych dokumentów lub gdy oferta zawiera braki formalne, komisja wzywa oferenta do usunięcia tych braków w wyznaczonym terminie pod rygorem odrzucenia oferty. Komisja może więc wezwać do usunięcia braków, ale nie ma uprawnienia do modyfikacji ofert, w sytuacji gdy zawiera ona informacje nieprawdziwe. Postępowanie Komisji Konkursowej było więc niezgodne z prawem.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu