Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAntyszczepionkowcy na tragedię jaką doświadczamy pracowali już na długo przed pandemią

Antyszczepionkowcy na tragedię jaką doświadczamy pracowali już na długo przed pandemią

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 styczeń 2022 00:52
Antyszczepionkowcy na tragedię jaką doświadczamy pracowali już na długo przed pandemią Fot: gov.pl

Śmiertelność spowodowana przez COVID-19 w Polsce jest jedna z najwyższych w Europie, a właściwie jesteśmy także w światowej czołówce. Jedną z przyczyn tego jest niski poziom wyszczepialności oraz powiązane z nim zjawisko lekceważenia zagrożenia jakie niesie pandemia. Zdaniem grupy polskich naukowców podwaliny pod takie nastawienie społeczne antyszczepionkowcy postawili w latach poprzedzających pandemię COVID-19.

Ciekawy artykuł o tym zjawisku ukazał się w języku angielskim pt. ,,Anti-vaccine movements – health care, ignorance or a diversion aimed at destabilizing the health situation?”, którego autorzy związani z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i Uczelnią Państwową im. Jana Grodka w Sanoku pytają, czy ruchy antyszczepionkowe mają na celu celową destabilizację systemu ochrony zdrowia w Polsce. Cytaty z publikacji będę prezentował w oryginalnej wersji angielskiej, aby ułatwić zrozumienie kontekstu, jednocześnie przekładając własnymi słowami na polski. Będę się opierał też o archiwalne publikacje Portalu Kujawskiego.

 

W tej publikacji pojawia się postać byłego posła z Bydgoszczy Pawła Skuteckiego oraz nawiązanie do jego aktywności parlamentarnej w latach 2015-2019.

 

,,A thorough analysis of the reasons for anti-vaccination movements indicates that the majority of refusals are mainly due to fears fueled by anti-vaccine propaganda"

 

W tym fragmencie artykułu naukowego wskazuje, że wpływ na większość odmów szczepień w Polsce, według prowadzonych analiz, ma propaganda antyszczepionkowa.


Autorzy publikacji wśród założeń do swojej pracy wskazali:

The fact that anti-vaccine attitudes may be the consequence of cyberspace sabotage involving interference in the epidemiological state through impact on the morale of the populations, was also taken into account.

- czyli uwzględnili, że praktyczne skutki działań przeciwników szczepień, prowadzić mogą do sabotażu w internecie, czyli łatwiej wyjaśniając do tworzenia tzw. fake newsów, co może wpływać na morale spoleczne.

 

Sygnały o niskim zaufaniu do szczepień były już w 2018 roku oraz wcześniej

W 2018 roku Komisja Europejska opublikowała raport, z którego wynikało, że w Polsce spada zaufanie do szczepień ochronnych – na tamten moment szczepieniom ufało 72,4% Polaków. Jak spojrzymy na poziom wyszczepialności przeciwko COVID-19, który w Polsce wynosi około 55%, to widzimy, że dzisiaj to zaufanie jest jeszcze mniejsze.

 

Przeglądamy jednak także archiwum publikacji Portalu Kujawskiego i jak się okazuje już od wielu lat przed szkodliwymi skutkami działań ruchów antyszczepionkowych przestrzegali przedstawiciele służb sanitarnych, którzy co roku składali przed Sejmikiem i Radą Miasta Bydgoszczy sprawozdania.

 

Zwiększająca się liczba uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych wskutek intensyfikacji ruchów antyszczepionkowych może mięć w przyszłości poważne następstwa – czytamy w sprawozdaniu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy za rok 2015, czyli na długo przed pojawieniem się COVID-19.

 

O tym,że spawy zmierzają w złym kierunku wskazywać może wzrost postępowań jakie prowadził wojewoda wobec rodziców dzieci, uchylających się od obowiązkowych szczepień. W 2014 roku było to 146 takich spraw w kujawsko-pomorskim, ale w 2015 już ponad 200, a w 2016 roku nałożono już prawie 400 mandatów.

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny poinformował, że w 2017 roku wyszczepialność przeciwko odrze spadła do 94%, gdy poziom odporności zbiorowej to 95%.

 

Politycy antyszczepionkowcy mają krew na rękach

We wspomnianym anglojęzycznym artykule pojawia się kilka przykładów działań z lat ubiegłych, które prowadziły do podważania zaufania do szczepień. Wspomina się chociażby o powstanie w 2016 roku zespołu parlamentarnego na czele którego stanął poseł, były raper Liroy Marzec, a jego zastępcą był bydgoski poseł Paweł Skutecki. Skuteckiego w raporcie cytuje się też z wypowiedzi jaka padła w 2018 roku:
Straszenie nas epidemią jest absurdalne, a słowo epidemia jest nadużywane

 

Dodajmy, że za wypowiedzi z czerwca 2018 roku na jednym z wiecu antyszczepionkowców, posła Skuteckiego ukarała naganną Komisja Etyki Poselskiej za naruszenie dobrego imienia Sejmu RP.

 

W konkluzjach swojego artykułu naukowego naukowcy piszą:

Increasing data indicate that the activity of anti-vaccine movements may be a form of organized action (diversion in cyberspace) aimed at social, epidemiological, and economic destabilization of selected countries and regions

 

Co jest sugestią, że ruchy antyszczepionkowe wydają się działać zorganizowanie, a ich celem może być destabilizacja społeczeństw lub regionów.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu