Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAntyszczepionkowcy na tragedię jaką doświadczamy pracowali już na długo przed pandemią

Antyszczepionkowcy na tragedię jaką doświadczamy pracowali już na długo przed pandemią

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 styczeń 2022 00:52
Antyszczepionkowcy na tragedię jaką doświadczamy pracowali już na długo przed pandemią Fot: gov.pl

Śmiertelność spowodowana przez COVID-19 w Polsce jest jedna z najwyższych w Europie, a właściwie jesteśmy także w światowej czołówce. Jedną z przyczyn tego jest niski poziom wyszczepialności oraz powiązane z nim zjawisko lekceważenia zagrożenia jakie niesie pandemia. Zdaniem grupy polskich naukowców podwaliny pod takie nastawienie społeczne antyszczepionkowcy postawili w latach poprzedzających pandemię COVID-19.

Ciekawy artykuł o tym zjawisku ukazał się w języku angielskim pt. ,,Anti-vaccine movements – health care, ignorance or a diversion aimed at destabilizing the health situation?”, którego autorzy związani z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i Uczelnią Państwową im. Jana Grodka w Sanoku pytają, czy ruchy antyszczepionkowe mają na celu celową destabilizację systemu ochrony zdrowia w Polsce. Cytaty z publikacji będę prezentował w oryginalnej wersji angielskiej, aby ułatwić zrozumienie kontekstu, jednocześnie przekładając własnymi słowami na polski. Będę się opierał też o archiwalne publikacje Portalu Kujawskiego.

 

W tej publikacji pojawia się postać byłego posła z Bydgoszczy Pawła Skuteckiego oraz nawiązanie do jego aktywności parlamentarnej w latach 2015-2019.

 

,,A thorough analysis of the reasons for anti-vaccination movements indicates that the majority of refusals are mainly due to fears fueled by anti-vaccine propaganda"

 

W tym fragmencie artykułu naukowego wskazuje, że wpływ na większość odmów szczepień w Polsce, według prowadzonych analiz, ma propaganda antyszczepionkowa.


Autorzy publikacji wśród założeń do swojej pracy wskazali:

The fact that anti-vaccine attitudes may be the consequence of cyberspace sabotage involving interference in the epidemiological state through impact on the morale of the populations, was also taken into account.

- czyli uwzględnili, że praktyczne skutki działań przeciwników szczepień, prowadzić mogą do sabotażu w internecie, czyli łatwiej wyjaśniając do tworzenia tzw. fake newsów, co może wpływać na morale spoleczne.

 

Sygnały o niskim zaufaniu do szczepień były już w 2018 roku oraz wcześniej

W 2018 roku Komisja Europejska opublikowała raport, z którego wynikało, że w Polsce spada zaufanie do szczepień ochronnych – na tamten moment szczepieniom ufało 72,4% Polaków. Jak spojrzymy na poziom wyszczepialności przeciwko COVID-19, który w Polsce wynosi około 55%, to widzimy, że dzisiaj to zaufanie jest jeszcze mniejsze.

 

Przeglądamy jednak także archiwum publikacji Portalu Kujawskiego i jak się okazuje już od wielu lat przed szkodliwymi skutkami działań ruchów antyszczepionkowych przestrzegali przedstawiciele służb sanitarnych, którzy co roku składali przed Sejmikiem i Radą Miasta Bydgoszczy sprawozdania.

 

Zwiększająca się liczba uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych wskutek intensyfikacji ruchów antyszczepionkowych może mięć w przyszłości poważne następstwa – czytamy w sprawozdaniu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy za rok 2015, czyli na długo przed pojawieniem się COVID-19.

 

O tym,że spawy zmierzają w złym kierunku wskazywać może wzrost postępowań jakie prowadził wojewoda wobec rodziców dzieci, uchylających się od obowiązkowych szczepień. W 2014 roku było to 146 takich spraw w kujawsko-pomorskim, ale w 2015 już ponad 200, a w 2016 roku nałożono już prawie 400 mandatów.

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny poinformował, że w 2017 roku wyszczepialność przeciwko odrze spadła do 94%, gdy poziom odporności zbiorowej to 95%.

 

Politycy antyszczepionkowcy mają krew na rękach

We wspomnianym anglojęzycznym artykule pojawia się kilka przykładów działań z lat ubiegłych, które prowadziły do podważania zaufania do szczepień. Wspomina się chociażby o powstanie w 2016 roku zespołu parlamentarnego na czele którego stanął poseł, były raper Liroy Marzec, a jego zastępcą był bydgoski poseł Paweł Skutecki. Skuteckiego w raporcie cytuje się też z wypowiedzi jaka padła w 2018 roku:
Straszenie nas epidemią jest absurdalne, a słowo epidemia jest nadużywane

 

Dodajmy, że za wypowiedzi z czerwca 2018 roku na jednym z wiecu antyszczepionkowców, posła Skuteckiego ukarała naganną Komisja Etyki Poselskiej za naruszenie dobrego imienia Sejmu RP.

 

W konkluzjach swojego artykułu naukowego naukowcy piszą:

Increasing data indicate that the activity of anti-vaccine movements may be a form of organized action (diversion in cyberspace) aimed at social, epidemiological, and economic destabilization of selected countries and regions

 

Co jest sugestią, że ruchy antyszczepionkowe wydają się działać zorganizowanie, a ich celem może być destabilizacja społeczeństw lub regionów.

 

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu