Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSalon samochodowy w centrum miasta? W czasach przedwojennych działała fabryka Citroëna

Salon samochodowy w centrum miasta? W czasach przedwojennych działała fabryka Citroëna

Napisane przez  Ł.R. / Francuskie.pl Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 styczeń 2022 07:52
Salon samochodowy w centrum miasta? W czasach przedwojennych działała fabryka Citroëna ot. Okruchy Przeszłości Bydgoszcz Facebook

Związki gospodarcze polsko-francuskie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości były na pewno widoczne. W interesie strategicznym Francji była bowiem silna Polska, jako wschodnia przeciwwaga dla Niemiec, w których Francuzi upatrywali się głównego rywala. Okazuje się, kilka lat po powrocie Bydgoszczy do Polski, przy dzisiejszych alejach Adama Mickiewicza działał salon samochodowy francuskiego Citroëna.

 

W tamtym okresie Citroëny uchodziły samochody luksusowe, ale jak podaje portal francuskie.pl, zajmujący się francuską motoryzacją, były najtańszymi z tych luksusowych. Ten portal zresztą przeglądając archiwum Gazety Bydgoskiej natrafił na ogłoszenie salonu samochodowego, który prowadził inżynier Starkiewicz. Starkiewicz najprawdopodobniej wynajmował przestrzeń na swój salon samochodowy od bankowca Władysława Motyckiego.

 

Szerzej o ustalenia portalu można przeczytać - https://francuskie.pl/pierwszy-salon-citroena-w-bydgoszczy-istnial-juz-w-1925-roku/

 

Dodajmy, że Starkiewicz nie tylko sprzedawał Citroëny, ale też Fiaty i Austro-Daimlery, która w latach 20. produkowała samochody osobowe, ale już w latach 30. skupiła się głównie na ciężarowych Austro-Daimler była oddziałem niemieckiego Daimlera, który do dzisiaj produkuje m.in. autobusy i jest udziałowcem w Aston Martinie.

 

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu