Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzopiński chce, aby premier Morawiecki objął bydgoski respirator patronatem

Szopiński chce, aby premier Morawiecki objął bydgoski respirator patronatem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 styczeń 2022 17:36

W 2020 roku zespół naukowy dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej w ciągu kilku tygodni opracował prototyp polskiego respiratora, który zyskał wstępnie bardzo wysokie oceny. Masowa produkcja jednak pomimo upływu kolejnego 1,5 roku się nie rozpoczęła. Zdaniem posła Jana Szopińskiego premier Mateusz Morawiecki powinien objąć patronat nad tym wynalazkiem.

Stwierdzono, iż zaprezentowany respirator dorównuje respiratorom obecnie znajdującym się w użytkowaniu w szpitalach, a w niektórych funkcjach je przewyższa – tak o respiratorze CoViVENTIL UCM02, którego prototyp opracowano na Politechnice Bydgoskiej, pisze wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, opierając się na ocenach polskich specjalistów, w odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego. Do tej pory powstało tylko 10 prototypowych modeli tego respiratora.

 

Do postępu prac we wdrażaniu produkcji CoViVENTIL UCM02 na masową skalę odniósł się na konferencji prasowej poseł Jan Szopiński z Lewicy - Moim zdaniem jeżeli zdołaliśmy na świecie opanować kwestię dotyczącą badań szczepionki, to tym bardziej respiratora, który przypominam był gotowy już w 2020 roku – ocenia parlamentarzysta - W związku z tym, w sposób bardzo miły,sympatyczny, aby nikogo nie drażnić zwracam się z oficjalną interpelacją do pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby swoim autorytetem zechciał objąć patronat.

 

Od sierpnia 2021 roku czynione są starania o przeprowadzenie badań funkcjonalności respiratorów na zwierzętach. Obecnie uzyskana jest zgoda II Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie, pozyskane są środki na te badania oraz podpisana jest umowa pomiędzy Politechniką Bydgoską a Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) o wykonanie tych badań przez zespół SGGW. Oczekiwany jest termin rozpoczęcia badań – informuje wiceminister Bernacki. Dopiero po tych badaniach będzie można złożyć wniosek o rejestrację respiratora do użytkowania w szpitalach, w praktyce pozwoliłoby to uruchomić w Bydgoszczy nowy rodzaj przemysłu, który w Polsce do tej pory się nie rozwinął.


- W odpowiedziach, które uzyskałem – znajdujemy tego typu sformułowania, że te respiratory polskie są lepsze niż respiratory zagraniczne, że są one konkurencyjne pod względem ceny, w związku z czym sami państwo przyznacie, że moje działanie i moja prośba do pana premiera jest jak najbardziej uzasadniona – ocenia poseł Szopiński.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu