Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Postanie Warszawskie to największy sukces AK? Ciekawa opinia wicewojewody

Czy Postanie Warszawskie to największy sukces AK? Ciekawa opinia wicewojewody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 luty 2022 16:11

Wczoraj (poniedziałek) podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej wicewojewoda Józef Ramlau stwierdził, że największym sukcesem tej formacji było Powstanie Warszawskie. Akcja ,,Burza”, której częścią był warszawski zrywa to na pewno największa operacja zorganizowana przez Armię Krajową, ale czy sukces? Postanowiliśmy poprosi wicewojewodę o rozwinięcie tej myśli.

Celem jaki stawiało sobie dowództwo AK decydując się na wybuch Powstania Warszawskiego było zajęcie Warszawy zanim wkroczą wojska radzieckie. Chciano, aby Polacy przywitali Armię Czerwoną w stolicy jako gospodarze, bowiem liczono na to, że pozwoli to odwrócić niekorzystne ustalenia pomiędzy mocarstwami, które zakładały podporządkowanie Polski Moskwie. Powstańcy zaprezentowali ogromny heroizm, ale powyższego sukcesu nie udało się osiągnąć, przeważające siły niemieckie wykrwawiły siły powstańcze.

 

Zdarzało się w historii, że lud wielkiego miasta wyrwał broń z rąk okupanta i wzniecał rozruch, trwający trzy dni czy tydzień. Ale tutaj podziemi wyszło wojsko, chwyciło niemieckich żołnierzy za ręce i potem przez 63 dni toczyło wspaniałą wojnę, zdobywając oręż na nieprzyjacielu. Niemcy musieli skierować przeciwko powstaniu, poza wojskami pomocniczymi, aż pięć swoich dywizji. Walka pięciu dywizji ze spiskiem konspiracyjnym przez przeszło dwa miesiące – była dotychczas nieznana historii wojen – tak opisał tamten zryw publicysta Stanisław Cat-Mackiewicz, który był blisko polskiego rządu w Londynie. Sam ocenił decyzję o wybuchu powstania negatywnie.

 

- Powstanie Warszawskie było sukcesem patriotyzmu, ale było klęską militarną – ocenił dopytywany przez nas wicewojewoda Józef Ramlau – Nie dlatego, że powstańcom zabrakło woli walki, tylko dlatego, że wyzwalająca Polskę, w cudzysłowie ,,wyzwalająca”, Armia Czerwona zatrzymała się u wrót Warszawy, aby to niemieckimi rękoma wymordować polskich patriotów i doprowadzić do totalnego zniszczenia Warszawy.

 

- To jest może moje subiektywne podejście, ale to był sukces organizacyjny i to jest jedna z najbardziej chwalebnych kart w dziejach naszego narodu – podkreśla wicewojewoda – Gdyby nie walka, nie ofiary, gdyby nie szereg powstań narodowych, to nigdy byśmy byli w tym miejscu, z tymi szansami na przyszłość, jakie mamy właśnie dzisiaj.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu