Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW 2011 roku Bydgoszcz była 113 najbardziej zakorkowanym miastem na świecie

W 2011 roku Bydgoszcz była 113 najbardziej zakorkowanym miastem na świecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 06 marzec 2022 17:42

Z raportu Traffic Index, aplikacji oceniającej poziom kongestii w miastach w oparciu nawigację satelitarną, wypadliśmy w 2021 roku z pierwszej setki najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Mówimy o niezbyt chlubnym rankingu, stąd też wypadnięcie z TOP100 powinno nas cieszyć, bowiem pokazuje, ze komfort przemieszczania się po Bydgoszczy wzrasta.

Przeciętnie według wyliczeń Traffic Index w ubiegłym roku straciliśmy na stanie w korkach 4 dni i 11 godzin, czyli 107 godzin. To o 3 godziny mniej niż w 2020 roku, ale już o 1 dzień i 9 godzin mniej niż w 2019 roku. Poziom kongestii – czyli czasu o jaki wydłuża się nasza podróż przez korki – wyniósł w ubiegłym roku 27% (podobny wskaźnik jak w 2020 roku). W 2019 roku byliśmy 71 najbardziej zakorkowanym miastem na świecie, rok później 80, teraz spadamy na 113 miejsce.

 

Wpływ na zmiany kongestii miało wiele przyczyn – w 2020 roku rozpoczęliśmy zmagania s pandemią COVID-19, która ograniczyła mobilność, w roku 2021 co prawda wpływ pandemii na ruch uliczny był mniejszy, ale weszliśmy w niego z otwarciem całej północno-zachodniej obwodnicy Bydgoszczy w ramach dróg ekspresowych S-5/S-10, co ograniczyło ruch tranzytowy w mieście. Po kilku tygodniach co prawda na wiele miesięcy z ruchu wyłączony został Most Uniwersytecki.

 

Największe korki notowane były między godziną 15 a 15 na poziomie ok. 55%. W godzinach sąsiednich (14-15 oraz 16-17) to już mniej niż 50% kongestii. Poranne szczyty miały miejsce natomiast pomiędzy godziną 7 i 8, z kongestią poniżej 40%.

 

Największe korki odnotowano we wtorek 8 lutego z kongestią powyżej 100%. Tego dnia ruch w Bydgoszczy sparaliżowały obfite opady śniegu.

 

72 na kontynencie, 9 w Polsce

W 2021 roku Bydgoszcz uplasowała się na 113 miejscu na świecie, patrząc tylko na Europę byliśmy na 72 pozycji, z podobną kongestią jak stolica Czech Praga oraz Estonii Tallin. W Polsce Bydgoszcz uplasowała się na 9 pozycji – najbardziej zakorkowana była Łódź (13 lokata na świecie) z 45% kongestią, przed Krakowem (20 na świecie) i Wrocławiem (22 na świecie). W 2020 roku byliśmy na 7 pozycji – spadek o dwie lokaty związany był z pogorszeniem się sytuacji w Lublinie i w Szczecinie.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu