Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo parafii Bożego Ciała dotarli pierwsi uchodźcy. Kolejni są już w drodze

Do parafii Bożego Ciała dotarli pierwsi uchodźcy. Kolejni są już w drodze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 20 marzec 2022 12:11

Gdy do Polski zaczęli uciekać przed wojną z Ukrainy uchodźcy w parafii Bożego Ciała zrodził się pomysł, aby budynek starej plebani zagospodarować na mieszkania dla nich. Proboszcz ks. Ryszard Pruczkowski przyznaje, że najpierw obiekt trzeba było przystosować – wymalować ściany, wyposażyć, przyłączyć na nowo media.

Pozwoliło to w piątek przywitać rodzinę pani Olgi, która przyjechała z 12-letnią córką Mirką i 3-letnią wnuczką Kirą. Jej córka pozostała bronić Kijowa. Do Bydgoszczy przyjechały dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Są gotowe pomieszczenia do przyjęcia kolejnych osób, które są już w drodze. Część pomieszczeń czeka na ostateczne wykończenie.

 

- Ludzie dzwonią, przynoszą, pytając się czego jeszcze potrzeba – mówi ks. Ryszard Pruczkowski. Przed tygodniem radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz na Facebook-u umieścił wpis w którym wskazał jakich elementów wyposażenia brakuje, co spotkało się z ogromnym odzewem - Informacja na Facebook-u zaowocowała ogromem dobra ludzi, którzy podarowali nam łóżka, kanapy, lodówki, telewizory, naczynia i wciąż obdarowywują. Za to chciałem serdecznie podziękować – odzew naszych bydgoszczan, nie tylko parafian, bo to z całej Bydgoszczy jest wzruszający – dziękuje darczyńcom ks. proboszcz Pruczkowski. Były też osoby, które pozostawiły kuchenki.

 

 

Łącznie dawna plebania będzie wstanie przyjąć około 20 osób, zapewniając im dość komfortowe warunki funkcjonowania.

 

Do zagospodarowania swoich pomieszczeń na potrzeby uchodźców z Ukrainy przygotowuje się też parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu