Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPerspektywa budowy linii kolejowej na lotnisko najprawdopodobniej się oddali

Perspektywa budowy linii kolejowej na lotnisko najprawdopodobniej się oddali

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 marzec 2022 00:06

Wszystko wskazuje na to, że nie powstanie w najbliższym czasie dokumentacja projektowa dla budowy linii kolejowej z Solca Kujawskiego do Portu Lotniczego Bydgoszcz i Trzcinca. Powodem zmiany planów jest brak porozumienia między województwem i PKP PLK w kwestii co dalej.

Koncepcja budowy tej linii kolejowej pojawiła się już dobra dekadę temu, wówczas planowano jej powstanie w ramach BiT City, ostatecznie koncepcja się zmieniła i linii nie zbudowano. W ostatnich latach temat wrócił, bowiem budowa tej linii pozwoliłaby skrócić czas podróży koleją z Bydgoszczy do Torunia, a także umożliwić pociągom jadącym od strony Torunia na Wybrzeże dalszą jazdę bez konieczności zmiany czoła pociągu. Z dostępnych środków europejskich z perspektywy 2014-2023 planowano opracować dokumentację techniczną, aby fizyczna budowę linii przeprowadzić w przyszłej perspektywie. Oznacz to, że zgodnie z zasadami rozliczania perspektyw finansowych UE studium powinno powstać najpóźniej przed końcem przyszłego roku. W budżecie województwa na bieżący rok zapisano na to środki.

 

Nastąpiła komplikacja

Wczoraj na sesji sejmiku o postęp prac nad tym projektem zapytał radny Michał Krzemkowski. Marszałek Piotr Całbecki przyznał, że nie udało się dogadać z PKP PLK w tym temacie, dlatego tak zaawansowanych prac dokumentacyjnych na dzisiaj się nie planuje. Z wypowiedzi marszałka wynika, że główną przyczyną zmiany jego podejścia to brak montażu finansowego na przyszłość, czyli o ile są pieniądze na opracowanie, to już nie ma na budowę linii która kosztować może ok. 2 mld. zł.

 

Marszałek dał do zrozumienia, że w przyszłości być może trzeba patrzeć na tej projekt już w innej formule, bardziej pod kątem rozwoju Cargo na lotnisku, a nie jak do tej pory rozważano go, priorytetowo patrząc na aspekt pasażerski.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu