Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa sesji sejmiku komendant usłyszał kilka gorzkich słów

Na sesji sejmiku komendant usłyszał kilka gorzkich słów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 marzec 2022 07:32

 Wczoraj komentant wojewódzki policji insp. Piotr Leciejewski przedstawił Sejmikowi Województwa roczne sprawozdanie. Radni chwalili za spadającą przestępczość. Pojawiły się jednak też gorzkie słowa za kontrowersyjne interwencje.

 

W ubiegłym roku przypadały kulminacyjne obchody wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawiec kiego. Gdy przemawiali oni przed Urzędem Wojewódzkim, po drugiej stronie ulicy Jagiellońskiej grupa osób wyrażała swoje niezadowolenie wobec polityki rządu jaki reprezentują. Chodziło przede wszystkim o działania, które opozycja uważa za łamanie konstytucji i naruszanie zasad praworządności.

 

Wobec tych osób, choć ich protest był legalny, policja zastosowała przymus bezpośredni, ludzie zostali powaleni na chodnik, skonfiskowano im megafon. Jak się później dowiedzieliśmy, o interwencję prosił pracownik Urzędu Wojewódzkiego. 

 

Policja wniosła o ukaranie kilku uczestników, ale sądy nie dopatrzyły się winy i zostali oni uniewinni.

 

Komendant musiał słuchać

Wydawało się, że ta sprawa została zapomniana, ale wczoraj na sejmiku przypomniał ją radny Roman Jasiakiewicz - Policja spacyfikowała legalne zgromadzenie z hasłem Kosntytucja - wypomniał radny - Kobiety i mężczyźni na chodnikach 

 

Jasiakiewicz wyraził zdziwienie, że w momencie, gdy odznaczano tych, którzy w marcu 1981 roku zostali pobici przez milicję walcząc o prawa obywatelski, policja pacyfikował legalne zgromadzenie.

 

Radny wyraził nadzieję, że z tamtego incydentu zostaną wyciągnięte refleksje na przyszłość, aby do tego typu zdarzeń więcej nie dochodziło.

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu