Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWiceminister deklaruje, że rząd poprze starania Bydgoszczy o status sieci bazowej TEN-T

Wiceminister deklaruje, że rząd poprze starania Bydgoszczy o status sieci bazowej TEN-T

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 kwiecień 2022 06:27
Wiceminister deklaruje, że rząd poprze starania Bydgoszczy o status sieci bazowej TEN-T European Union

Wiceminister Rafał Weber w imieniu ministra infrastruktury zapewnił posła Jana Szopińskiego, że polski rząd będzie zabiegał o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej TEN-T. Jest to pierwsza tak jednoznaczna deklaracja ze strony rządu. Poparcie rządu może być dość istotne dla pozytywnego finału sprawy.

W ubiegłym tygodniu Nowy Bursztynowy Szlak skierował do Parlamentu Europejskiego petycję w sprawie zmiany statusu Węzła Logistycznego w TEN-T z elementu sieci kompleksowej na sieć bazową, która wdrażana będzie priorytetowo. W petycji wskazano, że opracowana ostatnio analiza przeładunków dla planowanego w Emilianowie terminalu przewiduje w 2030 roku osiągnięcie ponad 93 tys. TEU przeładunków. Według Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) 1 TEU należy przeliczać jako 12 ton, co daje ponad 1,1 mln przeładunków. Przy czym są to szacunki ostrożnościowe, bowiem są sygnały, że przeładunki mogą być znacznie większe. Komisja Europejska jako wymóg dla sieci TEN-T przewiduje 800 tys. ton, w tym wypadku w roku 2030 (cezurze czasowej wdrożenia sieci TEN-T) będzie on znacznie przekroczony.

 

Wiceminister Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego stwierdza - Polska w toku dalszych negocjacji zabiegać będzie o wpisanie terminalu Bydgoszcz-Południe do sieci bazowej.

 

Mogę zapewnić Pana Posła,że kwestia ta będzie podnoszona na wszystkich etapach prac nad projektem nowego rozporządzenia,począwszy od trwających prac w ramach Rady UE – zaznacza dalej wiceminister Weber.

 

Głos polskiego rządu może być ważny, bowiem o ostatecznym kształcie rewizji sieci TEN-T zdecyduje tzw. trilog, czyli negocjacje pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej. To ostatnie gremium tworzą rządy państw narodowych, stąd też również polski rząd będzie mógł wnioskować w ramach Rady Unii Europejskiej zabiegać o ten ważny dla Bydgoszczy interes.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu