Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚwięta Rita patronką skweru

Święta Rita patronką skweru

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 kwiecień 2022 07:43
Wizerunek świętej Wizerunek świętej

Żyjąca na przełomie XIV i XV wieku święta Kościoła decyzją Rady Miasta została patronką skweru w Fordonie. O nadanie tej nazwy wnioskowała parafia pw. św. Łukasza, z którą graniczy wspomniany skwer. Radni głosowali niemal jednomyślnie.

To miejsce z żywym kultem św. Rity wpisało się już na zawszę w historię osiedla Fordonu; naszego miasta i regionu. Potwierdzeniem tego jest decyzja księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka o ogłoszeniu tego miejsca 22 maja 2022 roku Sanktuarium św. Rity – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Decyzję biskup już podjął, a za niespełna dwa miesiące zostanie uroczyście parafia podniesiona do rangi sanktuarium. Jest to jedyne miejsce kultu tej świętej w diecezji bydgoskiej.

 

Św. Rita urodziła się w XIV wieku we Włoszech nieopodal Asyżu. Na początku XV wieku jej mąż został zamordowany, co wywołało nastroje dążące do pomszczenia jego śmierci. Święta starała się łagodzić obyczaje, a przede wszystkim nie dopuścić, aby jej synowie podjęli się próby pomszczenia ojca, o co się też modliła do Boga. Jej synowie zmarli podczas epidemii, co uchroniło ich przed grzechem zabójstwa. Po tym św. Rita wstąpiła do klasztoru sióstr augustianek.

 

Kult. św. Rity w fordońskiej parafii rozpoczął się 22 maja 2013 roku.

 

Skwer św. Rity, nadany w ubiegłym tygodniu przez Radę Miasta, to obecnie niezagospodarowany teren zielony. Być może nadanie jemu patronki przyczyni się do podjęcia w tym kierunku bardziej zdecydowanych działań.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu