Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSąd staje po stronie nastolatków. Projekty w budżecie obywatelskim będą mogli składać młodsi

Sąd staje po stronie nastolatków. Projekty w budżecie obywatelskim będą mogli składać młodsi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 kwiecień 2022 00:07

Zgodnie z zasadami, uchwalonymi przez Radę Miasta, dotyczącymi funkcjonowania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, prawo do zgłaszania projektów oraz do głosowania mieli wszyscy bydgoszczanie, którzy ukończyli 16 rok życia. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego takie sformułowanie narusza ustawę o samorządzie gminnym.

 

Powyższe zapisy uchwały z grudnia 2018 roku (ustalającej regulamin BBO) zaskarżył wojewoda. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał zapisy mówiące, że osoby zgłaszające projekty lub biorące udział w głosowaniu muszą mieć ukończony 16. rok życia za niezgodne z polskim prawem, tym samym usuwając je z obiegu.

 

W praktyce sąd zniósł ten zapis, tym samym prawo do udziału w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim mają także osoby z ograniczoną zdolnością do czynności prawnej, czyli także 13. latkowie oraz starsi nastolatkowie. Bydgoski sąd opierając się o orzeczenie łódzkiego sądu wyszedł z założenia, że konsultacje społeczne nie są przecież wiążące dla władzy, a mają jedynie na celu umożliwienie się rządzącym z opiniami społeczeństwa. BBO to w praktyce są właśnie konsultacje społeczne, choć ma miejsce niepisana umowa, że koalicją rządząca wybrane w głosowaniu inwestycje uwzględnia w dokumentach budżetowych.

 

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, bydgoska Rada Miasta w 2018 roku wyszła poza swoje kompetencję, czym naruszyła artykuł 7 Konstytucji.

 

Radni w międzyczasie zmienili zasady

W czerwcu 2021 roku, gdy prowadzone było już postępowanie sądowe - Rada Miasta Bydgoszczy zmieniła uchwałę z 2018 roku, wprowadzając zapisy, które umożłiwiają udział w BBO każdemu mieszkańcowi Bydgoszczy, bez względu na ograniczenia wiekowe.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu