Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA sądzi się z Bydgoszczą o miliony

PESA sądzi się z Bydgoszczą o miliony

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 kwiecień 2022 14:49
PESA sądzi się z Bydgoszczą o miliony Fot: Bogusław Białas

W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej poznamy oferty w przetargu na zakup nawet 46 nowych tramwajów, co zakończy proces odmładzania taboru tramwajowego. Jak się okazuje ratusz jest w sporze sądowym z bydgoską firmą PESA, chodzi o opóźnioną dostawę 15 tramwajów, które zakupiono w ramach projektu budowy torowiska wzdłuż ulicy Kujawskiej. Spór dotyczy kilkudziesięciu milionów, stąd też jest o co walczyć.

 

Bydgoszcz zamówiła w ramach tej inwestycji 18 tramwajów, przetarg wygrała PESA, ale 15 pojazdów trafiło do Bydgoszczy z opóźnieniem. Miasto zgodnie z umową naliczało za każdy dzień opóźnienia 0,2% wartości kontraktu, czyli kwotę 2 tys. zł. Ostatecznie skończyło się na blisko 29,5 mln zł kary umownej. Jak wynika z odpowiedzi na jedną z interpelacji jednego z  radnych zastępcy prezydenta Mirosława Kozłowicza, limit kar umownych w tym kontrakcie to 20% jego wartości, przez co naliczona kara umowna była ostatecznie nieco mniejsza i wyniosła nieco ponad 28,2 mln zł.

 

Ratusz ostatecznie zapłacił za kontrakt o wspomniane blisko 28,2 mln zł mniej, w ten sposób potrącając karę umownę. Nie zgodziła się z tym PESA, która złożyła przeciwko Bydgoszczy pozew na wspomnianą kwotę plus odsetki do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Postępowanie sądowe trwa.

 

Mówimy o kwotach, które są ważne zarówno dla jednej i drugiej strony, bowiem blisko 30 mln zł to spory procent rocznych wydatków inwestycyjnych Bydgoszczy, dla PESA jako przedsiębiorstwa to również spore pieniądze. Patrząc tak orientacyjnie, to jakby PESA nie otrzymała wynagrodzenia za 5 tramwajów.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu