Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie parafie z kolejnymi unijnymi dotacjami na remont zabytków

Bydgoskie parafie z kolejnymi unijnymi dotacjami na remont zabytków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 kwiecień 2022 00:12
Węzeł Zachodni Węzeł Zachodni Archiwum

Wiele kościołów ma charakter zabytków – co roku Sejmik Województwa przyznaje z Regionalnego Programu Operacyjnego dotację na remont obiektów zabytkowych. Pod koniec marca sejmik zatwierdził 201 dotacji na łączną kwotę ponad 1,1 mln zł. To patrząc na skalę projektów nie dużo, co też pokazuje, że wspólnoty parafialne muszą gromadzić dość spory wkład własny.

Parafia św. Józefa Rzemieślnika przy ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy na naprawę dachu oraz stropu kolebkowego otrzymała blisko 100 tys. dotacji z RPO i prawie 1,5 tys. zł z budżetu województwa (dotacja łączna na poziomie ok. 100 tys. zł). Samo zadanie wycenia się jednak na ponad 560 tys. zł.

 

Parafia św. Antoniego z Padwy przy Węźle Zachodnim na kolejny etap remontu otrzymała ok. 120 tys. zł dotacji – zadanie warte jest prawie 340 tys. zł.

 

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim, na kolejny etap odrestaurowywania zabytkowych organów otrzymała ok. 60 tys. zł dotacji – zadanie warte jest prawie 150 tys. zł oraz na konserwację południowo-zachodniej elewacji ok. 150 tys. zł – cały ten projekt warty jest ponad 1,2 mln zł.

 

Parafia pw. św. Piotra i Pawła przy Placu Wolności otrzymała prawie 150 tys. zł dotacji na remont dachu – to zadanie łącznie kosztować będzie prawie 1,7 mln zł.

 

Mniejszą dotację otrzymała też też parafia pw. Miłosierdzia Bożego – ok. 40 tys. zł.

 

Co roku dotacje na konserwację zabytków przyznaje też Rada Miasta Bydgoszczy, są one kwotowo zazwyczaj wyższe od tych wojewódzkich. Tak wysokie dotacje to jednak mimo wszystko w wielu wypadkach mały ułamek potrzebnej kwoty, stąd też kluczowy jest wkład własny, który zazwyczaj zbierają księża od wiernych. Jak jednak wynika z powyższego wykazu, są to budynki dość specyficzne w miejskiej architekturze Bydgoszczy, stąd też ich wartości zabytkowej nie można kwestionować.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu