Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAmerykanie podpisali umowę z konsorcjum w skład którego wchodzą Wojskowego Zakłady Lotnicze

Amerykanie podpisali umowę z konsorcjum w skład którego wchodzą Wojskowego Zakłady Lotnicze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 kwiecień 2022 11:19
Amerykanie podpisali umowę z konsorcjum w skład którego wchodzą Wojskowego Zakłady Lotnicze Fot SPC Jorge Reyes Mariano

Amerykański Departament Obrony na swoich stronach internetowych poinformował, że 31 marca podpisany został kontrakt z europejskim konsorcjum, którego liderem jest ARR Government Service. W skład tego konsorcjum wchodzą także Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. Celem zamówienia jest serwisowanie użytkowanych przez amerykańskie siły powietrze myśliwców F-16, stacjonujących w Europie.

Pierwsze wzmianki o tym, że oferta tego konsorcjum leży w zainteresowaniu Departamentu Obrony USA pojawiły się już w grudniu. Musiało minąć jednak kolejne kilka tygodni dla sformalizowania kontraktu. Dla Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy, które będą odpowiadać za wykorzystywane przez Amerykanów samoloty to wyróżnienie i docenienie już wieloletniego doświadczenia z tymi samolotami, przy serwisowaniu polskich myśliwców.

 

Serwisowane będą amerykańskie F-16 z bazy w Utah. W Europie przewidziano dwa miejsca serwisowania samolotów – obok WZL 2 w Bydgoszczy, będzie to także Droogdokkeneilan w Holandii. Konsorcjum za usługę serwisowania do końca marca 2033 roku otrzyma 365 mln dolarów.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu