Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni Mannheim przegłosowali wsparcie finansowe dla Bydgoszczy

Radni Mannheim przegłosowali wsparcie finansowe dla Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 07 kwiecień 2022 15:58
Rada Miasta Mannheim Rada Miasta Mannheim

Na wtorkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w Mannheim radni przegłosowali uchwałę pozwalają przekazać pomoc dla Czernowic w Ukrainie, stolicy Mołdawii Kiszynowa oraz Bydgoszczy. Do miast partnerskich Mannheim chce przekazać łącznie kwotę 1 mln euro.

Niemieckie miasto w ten sposób chce wesprzeć swoich partnerów, którzy bezpośrednio zaangażowani są w pomoc dla uchodźców. Najtrudniejsza sytuacja jest w Czernowicach, które co prawda bezpośrednio nie leżą na obszarze działań wojennych, ale szacuje się, że przebywa w tym mieście ok. 55 tys. uchodźców. Wielu uchodźców uciekło też do Mołdawii. Jeżeli chodzi o Bydgoszcz to u nas trudno mówić o dokładnych szacunkach dotyczących uchodźców, ale kryzys uchodźcy widzimy także u nas każdego dnia.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały o pomoc międzynarodową do Mannheim zwrócił się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Nie ustalono jaka będzie dokładna pomoc dla każdego z miast, w uchwale mówi się, że środki mogą trafiać do organizacji pozarządowych oraz spółek komunalnych.

 

Warto wspomnieć, że przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o przekazaniu kwoty 200 tys. pomocy dla ukraińskich miast partnerskich: Krzemieńczuka i Czerkas.

 

Bydgoszcz z Mannheim współracuje formalnie od 1991 roku. Ostatnie lata pandemii, a teraz rosyjska agresja na Ukrainę pokazują, że ta współraca jest nadal żywa.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu