Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO ukraińskich inspiracjach Leona Wyczółkowskiego i innych ukraińskich symbolach w Bydgoszczy

O ukraińskich inspiracjach Leona Wyczółkowskiego i innych ukraińskich symbolach w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 kwiecień 2022 07:07
..Kurhan na Ukrainie" Leona Wyczółkowskiego ..Kurhan na Ukrainie" Leona Wyczółkowskiego

Dla gości z Ukrainy centrum Bydgoszczy może wydać się atrakcyjne za sprawą czy to estetycznie zagospodarowanej Brdy na odcinku staromiejskim, czy Wyspy Młyńskiej. Jak się okazuje, Ukraińcy mogą znaleźć też w centrum Bydgoszczy kilka ukraińskich ciekawostek. Przedstawia je mieszkająca od kilku lat w Bydgoszczy Ukrainka Inna Yaremchuk.

We współpracy z Bydgoską Lokalną Organizacją Turystyczną ByLOT przygotowaliśmy, krótki filmowy przewodnik turystyczny w języku ukraińskim po Bydgoszczy. Jego premiera odbędzie się w poniedziałek.

 

Inna Yaremchuk opowiada w nim chociażby o tym, że jeden z dzwonów bydgoskiej Katedry pochodzi z dzisiejszej Ukrainy z Kamieńca Podolskiego. Dzwon ten znany jest z ,,Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza, bił w niego bohater powieści podczas tureckiego oblężenia Kamieńca Podolskiego z 1672 roku. Po wojnie polsko-bolszewickiej, na mocy traktatów ryskich dzwon ten trafił do Bydgoszczy.

 

Yaremchuk wskazuje też, że bydgoski malarz Leon Wyczółkowski przez chwilę mieszkał na Ukrainie, co przełożyło się na kilka jego dzieł malarskich. Replika jednego z obrazów, przedstawiający ukraiński kurhan, znajduje się w ramach plenerowej ekspozycji przy Placu Teatralnym.

 

Warto też wiedzieć, że architekt Jan Kossowski, który zaprojektował Filharmonię Pomorską, przez chwilę mieszkał w ukraińskiej Winnicy.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu