Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo orzeczeniu bydgoskiego sądu prezes sądu może trafić do aresztu

Po orzeczeniu bydgoskiego sądu prezes sądu może trafić do aresztu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 10 kwiecień 2022 00:08
Po orzeczeniu bydgoskiego sądu prezes sądu może trafić do aresztu Fot: SO Bydgoszcz

We wrześniu Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nakazał prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie przywrócić do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna. Prezes olsztyńskiego sądu Maciej Nawacki się temu sprzeciwia, Przed kilkoma dniami bydgoski Sąd Rejonowy ponownie zajął się sprawą sędziego Juszczyszyna, tym razem orzekając o tym, że sędziego Nawackiego może czekać nawet kilkunastodniowy areszt.

Sędzia Juszczyszyn jako pierwszy w Polsce powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wskazywał, iż sposób powoływania nowych członków Krajowej Rady Sądowniczej może naruszać prawo Unii Europejskiej. Sędzia Juszczyszyn miał wątpliwości zatem, czy uprawnienia nadane przez KRS sędziemu w pierwszej instancji były prawomocne, dlatego wystąpił do Kancelarii Sejmu RP o ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS. Tamte działania sprawiły, że w sprawie sędziego Juszczyszyna zrobiło się głośno, a prezes sądu Maciej Nawacki odsunął go od prowadzenia spraw.

 

Sędzia Juszczyszyn domagając się przywrócenia do pracy złożył pozew, olsztyński sąd dla zachowania bezstronności tę sprawę przekazał do Bydgoszczy. W Bydgoszczy jesienią Sąd Rejonowy nakazał przywrócenie sędziego Juszczyszyna do pełni obowiązków. Prawnicy reprezentujący sędziego Juszczyszyna, z uwagi na opór prezesa olsztyńskiego sądu wnieśli o egzekucję tamtego nakazu – 4 kwietnia Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nałożył na sędziego Macieja Nawackiego 15 tys. zł grzywny, jeżeli nie wpłaci tych pieniędzy to ta kara zostanie zamieniona na 15 dni aresztu. Jeżeli dalej sędzia Juszczyszyn nie zostanie przywrócony do orzekania, to grzywna może wzrosnąć do 30 tys. zł.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu