Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSyreny w Bydgoszczy nie zawyły. Tematem interesują się media zagraniczne

Syreny w Bydgoszczy nie zawyły. Tematem interesują się media zagraniczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 10 kwiecień 2022 17:11

12 lat temu w Smoleńsku rozbił się samolot rządowy, w którym zginął Prezydent RP Lech Kaczyński – katastrofy lotnicze, w których ginie głowa państwa zdarzają się w historii świata rzadko, stąd też do dzisiaj dla Polaków jest to boląca rana. MSWiA chciało, aby tego dnia o godzinie 8:41 – dokładnie 12 lat po katastrofie zawyły syreny alarmowe, ale wiele miast odmówiło tego. Do tego zalecenia nie zastosował się też prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Dźwięk syren wielu ukraińskim uchodźcom przypomina koszmar przed którym uciekli. Szczególnie traumatyczne wspomnienia może przypominać dzieciom. Rozmawiając z osobami, które opiekują się uchodźcami w naszym regionie, nie raz przedstawiano nam przypadki dzieci, które potrzebują pomocy psychologicznej, bowiem wciąż mają traumę związaną z bombardowaniami i chowaniem się w schronach. W gminie Koronowo przebywają uchodźcy chociażby z Chersonia, miasta, które ponownie zostało zajęte przez Rosjan.

 

Prezydent Rafał Bruski niewłączenie syren zapowiedział już w sobotę, dodając jednocześnie, że zwrócił się do wojewody z apelem o wycofanie się z tego. O tym, że polskie miasta odmawiają włączenia syren z uwagi na uchodźców piszę w swojej depeszy agencja prasowa Associated Press (jedna z najważniejszych agencji na świecie) w publikacji pt. ,,Anxious about refugees, Polish cities reject memorial sirens”. W tej depeszy z włodarzy polskich miast cytowany jest tylko prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który swoją decyzję uzasadnia przerażeniem ukraińskich dzieci - ,,I have seen too many children terrified by war”.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu