Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDrony z Bydgoszczy będą jednym z największych zakupów zbrojeniowych w dziejach III Rzeczypospolitej

Drony z Bydgoszczy będą jednym z największych zakupów zbrojeniowych w dziejach III Rzeczypospolitej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 kwiecień 2022 06:18
Drony z Bydgoszczy będą jednym z największych zakupów zbrojeniowych w dziejach III Rzeczypospolitej Fot: PGZ

Wojna w Ukrainie pokazuje jak ogromne znaczenie mają bezzałogowe statki powietrzne. Ukraińcy z powodzenie wykorzystują tureckie ,,Bayraktary” do niszczenia kolumn opancerzonych wroga. Polska armia w najbliższych miesiącach otrzymać ma polskie drony w ramach programu BSP Orlik, w którym kluczową rolę odgrywają Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgsozczy.

W 2016 roku przy bydgoskich WZL ówczesny wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki zainaugurował Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych. Następstwem tego było podpisanie w listopadzie 2018 roku umowy pomiędzy polskimi siłami zbrojnymi a konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej z udziałem Wojskowych Zakładów Lotniczych i PIT-RADWAR na kwotę blisko 0,8 mld zł. To jest ogromna kwota jak spojrzy się na zakupy polskiej armii od polskich producentów po 1989 roku.

 

W ramach tego kontraktu konsorcjum ma dostarczyć 8 zestawów, w skład których wchodzić będzie 40 dronów. Bezzałogowe Statki Powietrzne klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik to platformy przeznaczone do prowadzenia działań rozpoznawczych poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz stacji radiolokacyjnych typu SAR na potrzeby Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych oraz Marynarki Wojennej. Jest to system służący do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego na rozległym obszarze, w różnych warunkach terenowych, klimatycznych, w dzień i w nocy. BSP Orlik co prawda nie będzie przenosił uzbrojenia, ale będzie mógł w dużej odległości naprowadzać artylerię na wrogie cele.

 

Kontrakt nie zakończy się jednak na blisko 800 mln zł, bowiem umowa zakłada możliwość dokupienia kolejnych 4 zestawów, czyli 20 dronów. Wiceminister w MON Wojciech Skurkiewicz odpowiadając na interpelację posłanki Iwony Kozłowskiej stwierdza, że plan modernizacji polskich sił zbrojnych zakłada zakup kolejnych zestawów BSP Orlik, stąd też najprawdopodobniej Polska skorzysta z tego prawa poszerzenia zamówienia, nie można też wykluczyć dalszych zamówień na Orliki.

 

Pod koniec 2021 roku MON kupił ,,Wizjery”

W grudniu informowaliśmy, że minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 100 dronów rozpoznawczych klasy WIZJER od Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Również przy tym kontrakcie kluczową rolę odegrają Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy. ,Wizjer”, czyli NeoX-2 charakteryzuje się niską emisją hałasu. Bezzałogowy statek powietrzny może osiągnąć prędkość maksymalną 140 km/h, znajdując się w powietrzu do 3,5 godziny. W razie potrzeby wylądować może przy pomocy spadochronu. Maksymalny pułap lotu sięga 4 km nad poziomem morza. Zasięg operacyjny działania to 35 km, natomiast teoretyczny to nawet 240 km. ,,Wizjer” może śledzić dyskretnie wybrany cel.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu