Jesteś tutaj: HomeBydgoszczChcemy pomóc Ukraińcom poznać Bydgoszcz

Chcemy pomóc Ukraińcom poznać Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 kwiecień 2022 13:38

Przez ostatnie tygodnie do Bydgoszczy przyjechały tysiące Ukraińców, wciąż nie mamy narzędzi, aby określić ile było ich dokładnie. Dla wielu tych osób jest to pierwsza styczność z naszym miastem. Chcąc pomóc im poznać Bydgoszcz opracowaliśmy wspólnie z Bydgoską Lokalną Organizacją Turystyczną ByLOT, krótki filmowy przewodnik.

Po Bydgoszczy w materiale pt. ,,Пізнай Бидгощ (Poznaj Bydgoszcz)” oprowadza Inna Yaremchuk i Bohdana Lavrynczuk. Materiał jest w całości w języku ukraińskim.

 

 

W trakcie tego krótkiego spaceru opowiadają one o co chodzi z ,,czasem bydgoskim” i 18-tym południkiem przecinającym płytę Starego Rynku, o tragicznej historii tego miejsca, w tym masowych egzekucjach dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jest także mowa o kilku ukraińskich akcentach w centrum Bydgoszczy – o dzwonach z Kamieńca Podolskiego jakie dzwonią każdego dnia z bydgoskiej Katedry, o ukraińskim epizodzie życia bydgoskiego architekta, który zaprojektował Filharmonię Pomorską oraz o ukraińskich inspiracjach wybitnego lokalnego malarza Leona Wyczółkowskiego. Pojawia się też wzmianka o historii Wyspy Młyńskiej.

 

Zagospodarowanie wolnego czasu nie jest być może dla uchodźców pierwszą potrzebą, ale w ramach troski o komfort psychiczny również jest ważna.

 

Więcej o tym materiale w artykule po ukraińsku - Пізнай Бидгощ - Poznaj Bydgoszcz

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu