Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA wniosła odwołanie do przetargu tramwajowego. Otwarcie ofert przesunięte na koniec miesiąca

PESA wniosła odwołanie do przetargu tramwajowego. Otwarcie ofert przesunięte na koniec miesiąca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 kwiecień 2022 14:44
PESA wniosła odwołanie do przetargu tramwajowego. Otwarcie ofert przesunięte na koniec miesiąca Fot: Bogusław Białas

Nie poznamy w tym tygodniu ofert w przetargu na zakup nowych tramwajów, które mogą doprowadził do całkowitego odmłodzenia bydgoskiego taboru, poprzez wymianę starych pojazdów szynowych Konstalu na nowoczesny tabor. Otwarcie ofert w przetargu najszybciej nastąpi 26 kwietnia, taki jest bowiem nowy termin otwarcia ofert.

Ten przetarg może być przełomowy, bowiem w podstawowym zamówieniu zakłada on dostawę 10 tramwajów, ale zakłada on opcję rozszerzenia zamówienia do 46 tramwajów. Kluczowe dla wielkości ostatecznego zamówienia będą fundusze jakimi będzie dysponować Bydgoszcz.

 

W toku postępowania przetargowego PESA wniosła odwołanie wskazując, że obowiązek wpłacenia przez uczestników przetargu zabezpieczenia w wysokości 10% wartości całego zamówienia (czyli w stosunku do 46 tramwajów) narusza polskie przepisy dotyczące zamówień publicznych. To odwołanie wpłynęło jeszcze w marcu. Zdaniem PESA wadium powinno wynieść maksymalnie 5% wartości zamówienia podstawowego (czyli 10 tramwajów), czyli kwotę 1 mln zł.

 

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w odpowiedzi stwierdza, że 10% wadium dotyczyło także zabezpieczenia zamówienia uzupełniającego, ale podziela stanowisko, że powinno być to 5% zamówienia podstawowego, tym samym dokonując korekty specyfikacji zamówienia. Taka korekta zgodnie z przepisami oznacza przedłużenie terminu składania ofert do 26 kwietnia.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu