Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo Bydgoszczy przyjeżdżają ukraińscy uchodźcy także z Niemiec, bo u nas lepiej się czują

Do Bydgoszczy przyjeżdżają ukraińscy uchodźcy także z Niemiec, bo u nas lepiej się czują

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 kwiecień 2022 11:30

Przez ostatni dobry miesiąc przez dworzec Bydgoszcz Główna przewinęły się tysiące ukraińskich uchodźców. Na dworcu od lutego działa punkt informacyjny, ale kluczową rolę odgrywają studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który w ramach wolontariatu pomagają jako tłumacze, przełamując barierę językową już na początku pobytu.

 

- Jesteśmy obywatelami różnych państw dookoła Polski: Ukrainy, Rosji, Białorusi – mówi nam Igor Smoliński, jeden z wolontariuszy, który w Bydgoszczy mieszka od 8 lat. W propozycją takiego zaangażowania zwrócił się do studentów prorektor UKW - Znając język możemy pomóc na dworcu, ponieważ przyjeżdża bardzo wielu uchodźców. Możemy im tłumaczyć różne, że tak powiem prawne szczegóły z miejscem zamieszkania i z pracą.

 

- Na początku najczęściej pojawiała się kwestia miejsca zamieszkania, ponieważ ludzie sami nie mieli nawet czasu, aby zorganizować sobie miejsce pobytu w Polsce i przychodzili z tym do nas – wyjaśnia nam  Smoliński - Akurat Urząd Wojewódzki ma taką opcję, że za darmo znajduje wszystkim w województwie kujawsko-pomorskim miejsca zamieszkania.


Ukraińcy przychodzili też z pytaniami o pracę, był też moment, gdy padało wiele pytań o zasady ubezpieczenia zdrowotnego. W czasie naszej rozmowy przyszły dwie Ukrainki, które pytały o kwestie związane z wysłaniem przesyłek, co pokazuje, że tak naprawdę uchodźcy przychodzą na dworzec z każdego rodzaju sprawami.

 

W ostatnim czasie uchodźców przez bydgoski dworzec przewija się już znacznie mniej, słyszymy też, że część powróciła już do swojego kraju, bowiem sytuacja wojenna nieco się uspokoiła,a to zawsze jest obawa o swój dobytek.

 

Ostatnio słyszymy, że też przyjeżdżają uchodźcy ukraińscy z Niemiec, gdzie mieli mimo wszystko gorsze warunki oraz widoczna jest bariera kulturowa w kontakcie z uchodźcami z Bliskiego Wschodu - Dużo ludzi z Niemiec przyjeżdża, bo wybrali na jakiś czas, na np. 1,5 tygodnia i byli zakwaterowani z uchodźcami z dużej ilości różnych państw np. z Afganistanu i wszystkich wojennych terenów Bliskiego Wschodu. Nie odpowiadały im te warunki życia, ponieważ stosunek do kobiet w tych państwach jest jaki jest – podkreśla wolontariusz - Język ukraiński jest bardzo podobny do polskiego, jak nam opowiadają ludzie, że jak ktoś wolno mówi po polsku to oni go rozumieją. Mają też bliżej z Polski, aby wrócić do siebie jak sytuacja się uspokoi. Czym bliżej są granicy tym bardziej komfortowo się czują.

 

Dowiadujemy się od wolontariuszy też, że w Niemczech nie jest powszechne zapewnienie rodzinie uchodźców przynajmniej całego pokoju, co w Polsce jest standardem, a bardziej są to grupowe miejsca pobytu.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu