Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta chce w sposób bezprecedensowy oddać cześć ukraińskim miastom partnerskim

Rada Miasta chce w sposób bezprecedensowy oddać cześć ukraińskim miastom partnerskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 kwiecień 2022 13:44

W środę 20 kwietnia odbędzie się nadzwyczajna urodzinowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy, po dwuletnie przerwie spowodowanej pandemią. Również po przerwie nadane zostaną Medale Kazimierza Wielkiego, najwyższe odznaczenie jakie może przyznać bydgoski samorząd.

Do tej pory uchwałę o Medalach Kazimierza Wielkiego radni podejmowali przed uroczystą sesją, a w jej trakcie były one uroczyście wręczane. Tym razem sytuacja jest inna z uwagi na trwającą wojnę i uchwała ma być głosowana na środowej sesji. Projektu uchwały formalnie jeszcze nie ma, ale przewodniczący klubów mówią, że medale będą przyznane dwóm miastom: Krzemieńczukowi i Czerkasą, są to miasta partnerskie Bydgoszczy położone w Ukrainie. Będą to też pierwsze w historii Rady Miasta wyróżnione miasta Medalem Kazimierza Wielkiego.

 

Najprawdopodobniej uroczyste wręczenie tych medali nastąpi w przyszłości, bowiem oba miasta obecnie są zajęte pomocą tysiącom uchodźców, stąd też nie ma specjalnie możliwości wysłania uroczystej delegacji do Bydgoszczy. Samo podjęcie uchwały przez bydgoskich radnych może być natomiast dla społeczności obu miast wyraźnym symbolem.

 

Przed kilkoma tygodniami Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę, w ramach której przewiduje się wsparcie każdego z tych miast kwotą 100 tys. zł.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu