Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCoraz więcej Ukraińców wraca do swojego kraju

Coraz więcej Ukraińców wraca do swojego kraju

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 kwiecień 2022 07:22

Nie jest to co prawda aż tak masowe zjawisko, ale coraz więcej Ukraińców zaczęło wracać do swojego kraju, co potwierdzają także dane Straży Granicznej. Powodu takiego stanu rzeczy jest wiele, ale kluczowy wpływ mogło mieć uspokojenie się sytuacji w Ukrainie, gdzie wojna nadal trwa, ale już nie ma zagrożenia dla Kijowa, również bezpieczniej zrobiło się w zachodniej części kraju.

Jak wynika z analizy Konkret24 (telewizji TVN24) obecnie z Ukrainy do Polski przebywa od ponad 18 tys. do nawet blisko 30 tys. uchodźców. Są to dane ze Straży Granicznej, które jak porównamy ze wcześniejszym okresem, gdy było po nawet ponad 140 tys. przekroczeń granicy dziennie, pokazują one, że główna fala migracji już za nami. Wzrasta natomiast liczba osób wracających do Ukrainy, ostatnio są to dane powyżej 20 tys. dziennie. Bilans migracyjny wciąż jest dodatki, czyli więcej osób przyjeżdża niż wyjeżdża, ale już niewiele.

 

Zauważają to wolontariusze na dworcu Bydgoszcz Główna, z których obserwacji nawet więcej osób wyjeżdża niż przyjeżdża do naszego miasta - Ci co chcieli wyjechać przyjeżdżali jak była ta pierwsza fala. Nawet większa liczba osób wraca do Ukrainy – ocenia wolontariusz z UKW Igor Smoliński.

 

W jego opinii przyczyn powrotów jest wiele - Ciężko im jest się zaaklimatyzować w nowym państwie. Są co prawda lekcje języka polskiego, ale zaczynają rozumieć, że jest im zbyt trudno, mieli swoją strefę komfortu, załatwioną pracę, plany na życie, a tutaj musieliby wszystko zaczynać od nowa, więc mają nadzieję, że to wróci do normy. To się uspokoiło na terenach centralnej i zachodniej Ukrainy, dlatego starają się wrócić do domu.

 

Wciąż wiele nie wiadomo

Ciężko jest dzisiaj w miarę dokładnie oszacować ilu uchodźców przebywa w Bydgoszczy. Wciąż bowiem rejestracja numerów PESEL nie została zakończona. Szacunki ogólnikowe, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej mówią o przedziale od 9 tys. do nawet ponad 25 tys. uchodźców, ale to tylko szacunki.

 

W zachodniej Ukrainie obecnie panuje względny spokój, ale Rosja po przegrupowaniu odzyskała inicjatywę wojenną wówczas w pogotowiu czekają kolejne setki tysięcy, jak nie miliony Ukraińców przygotowanych, aby schronić się w Polsce przed wojną.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu