Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomoc oddolna wolontariuszy i mieszkańców przestaje być wystarczająca

Pomoc oddolna wolontariuszy i mieszkańców przestaje być wystarczająca

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 kwiecień 2022 00:42

Od dzisiaj (sobota) do poniedziałku 18 kwietnia włącznie – magazyn darów w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym ma przerwę świąteczną. Niestety już w ostatnich dniach było widać, że ta forma pomocy powoli się wyczerpuje, a na magazynie znajduje się coraz więcej braków. Jeżeli nic się w tym zakresie nie zmieni, np. nie pojawi się sprofesjonalizowana pomoc, wówczas pomoc będzie musiała być coraz bardziej ograniczana.

W środę przedstawiliśmy reportaż z BCTW, na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w miarę normalnie, wolontariusze segregowali dary, potrzebujący Ukraińcy wybierali odzież i obuwie, ale jak się bliżej przyjrzymy to słyszymy o coraz większych deficytach. Bywały dni, gdy brakowało nawet papieru toaletowego oraz chleba. Jak przyznaje wolontariuszka Dominika Mackiewicz – dziennie udzielana jest pomoc 400-600 osobom, ale powoli nie ma już czym jej udzielać.

 

Cały materiał do obejrzenia:

 

Od wolontariuszy często słyszymy ironicznie, że łatwiej byłoby powiedzieć czego nie brakuje niż brakuje.

 

Pewna formuła powoli się wyczerpuje

Środową naszą publikację, ale i dzisiejszą można potraktować jako apel do bydgoszczan o większe zaangażowanie, tylko trudno dalej apelować, a tym bardziej mieć do kogoś pretensję, gdy Polacy zachowali się wzorcowo. Przez ostatni ponad miesiąc pomocy dla uchodźców było bardzo sporo, dostajemy też sygnały, że Polacy oferują uciekającym przed wojną znacznie lepsze warunki niż bywa to w krajach na zachód od Polski. Pewna formuła jednak powoli się wyczerpuje, z czego powinniśmy zdać sobie sprawę.

 

Coraz bardziej widzimy, że konieczne jest sprofesjonalizowanie pomocy, za którą większą odpowiedzialność powinno wziąć państwo, ewentualnie we współpracy z samorządami. Inaczej pewne problemy zaczną się nam niestety nawarstwiać.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu