Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStarą bibliotekę UKW adoptuje na nowy budynek dydaktyczny

Starą bibliotekę UKW adoptuje na nowy budynek dydaktyczny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 kwiecień 2022 00:06

Na początku lat 90. gmach z połowy XX wieku przy ulicy Chodkiewicza 30 został zagospodarowany na cele biblioteczne. Kilka lat temu Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zbudował nowy gmach biblioteki, ogrywający dla Bydgoszczy rolę kulturotwórczą, przy ulicy Szymanowskiego. Władze uczelni starą bibliotekę postanowiły zagospodarować po nowemu.

Plan jest taki, aby już od października, czyli w nowym roku akademickim, ten budynek pełnił funkcję dydaktyczne w nowoczesnym wykonaniu. W ramach pierwszego etapu inwestycji uczelnia przebudowała bryłę budynku. Powstały m.in. dwie nowe klatki schodowe z windami, wymieniono też część elementów konstrukcyjnych budynku. Teraz adaptacja trwa głównie wewnątrz budynku. Przeprowadzono prace wyburzeniowe ścian starego układu oraz wymurowano nowe ścianki działowe. Powstają nowe instalacje techniczne, wymieniana jest także stolarka zewnętrzna i wewnętrzna, montowane są stropy podwieszane, a dach jest ocieplany. W trzech kondygnacjach UKW planuje utworzenie 50 sal wykładowych, ćwiczeniowych i komputerowych, a także pokojów dla wykładowców.

 

Drugi etap adaptacji budynku kosztować będzie ponad 10 mln zł, a jego zakończenie planuje się w połowie przyszłego roku, przy czym część budynku miałaby być oddana już jesienią bieżacego.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu