Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZamiast centralnego magazynu darów dla uchodźców, punkty osiedlowe

Zamiast centralnego magazynu darów dla uchodźców, punkty osiedlowe

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 kwiecień 2022 18:40

Magazyn darów w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym będzie funkcjonował do soboty. Dziennie ten punkt pomaga kilkuset uchodźcom z Ukrainy. Jak wyjaśnił zastępca prezydenta Michał Sztybel, pewien etap dotyczący pomocy kończy się.

Do tej pory w Bydgoszczy zarejestrowało numer PESEL ponad 8 tys. uchodźców, ratusz szacuje, że ta liczba ostatecznie nie przekroczy 10 tys. Numer PESEL pozwala pobierać świadczenia socjalne z MOPS, a także korzystać z programu Rodzina 500 Plus na dzieci. W takiej sytuacji rola magazynu darów jaki działa w Myślęcinku jest już znacznie mniejsza, choć każdego dnia wciąż pomoc uzyskuje tam kilkaset osób.

 

Plan jest taki, aby zamiast jednego głównego magazynu, funkcjonowały mniejsze tego typu punkty osiedlowe, gdzie wciąż potrzebujący będą mogli przychodzić po pomoc, a mieszkańcy ją oferować. Pierwsze takie punkty ruszą na dniach, dość zaawansowane są prace do uruchomienia punktu na skrzyżowaniu ulicy Gdańskiej z Kamienną. Punkty osiedlowe mają prowadzić organizacje pozarządowe, ratusz chce je wesprzeć łącznie kwotą 54 tys.zł, do środy 27 kwietnia tego typu organizacje mogą składać swoje oferty do ratusza.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu