Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKRS wzywa ministra sprawiedliwości do interwencji wobec wyroku bydgoskiego sądu

KRS wzywa ministra sprawiedliwości do interwencji wobec wyroku bydgoskiego sądu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 kwiecień 2022 00:30
KRS wzywa ministra sprawiedliwości do interwencji wobec wyroku bydgoskiego sądu Fot: SO Bydgoszcz

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o wręcz przełomowym wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który ukarał prezesa olsztyńskiego sądu karą 15 tys. zł grzywny, z możliwością zamienienia jej na 15 dni aresztu, jeżeli tej grzywny nie zapłaci. Stanowisko w tej sprawie zajęła Krajowa Rada Sądownicza, która oczekuje reakcji ministra Zbigniewa Ziobry, w roli Prokuratora Generalnego.

Sprawa dotyczy sędziego Pawła Juszczyszyna, który jako pierwszy w Polsce powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej podważył uprawnienia sędziowskie nadane przez tzw. neo KRS, uznając iż wyroki wydawane przez sędziów z nadania neo KRS są niezgodne z prawem. Reakcją na to było odsunięcie go od czynności sędziego przez prezesa olsztyńskiego sądu Macieja Nawackiego.

 

Sędzia Juszczyszyn pozwał decyzję odsuwające go od orzekania, sprawę do rozpatrzenia przekazano Sądowi Rejonowemu w Bydgoszczy, który we wrześniu nakazał przywrócenie sędziego Pawła Juszczyszyna do pracy. Tego orzeczenia do dzisiaj jednak nie wypełnić prezes Nawacki. Pełnomocniki Juszczyszyna wnieśli do bydgoskiego sądu o wyegzekwowanie tego, dlatego w kwietniu bydgoski sąd orzekł, że jeżeli prezes Maciej Nawacki nie przywróci go do pracy to zaciągnie na siebie 15 tys. zł grzywny, z możliwością zamiany na 15 dni aresztu. Prezes Nawacki nie przywrócił sędziego Juszczyszyna do orzekania, ani nie zapłacił 15 tys. zł grzywny, czy zatem w świetle bydgoskiego wyroku trafi do aresztu?

 

- Orzeczenie sądu w Bydgoszczy ma precedensowy charakter. Do tej pory nie zdarzyło się w Polsce po 1989 roku, by trzeba było przymuszać prezesa sądu do wykonywania prawomocnych orzeczeń. To prawdopodobnie precedensowe orzeczenie również w skali europejskiej – ocenia na łamach portalu prawo.pl prof. Michał Romanowski, który reprezentuje sędziego Juszczyszyna.

 

Krajowa Rada Sądownictwa zwraca się do Prokuratora Generalnego o niezwłoczne podjęcie odpowiednich działań prawnych mających na celu przywrócenie stanu zgodnego z prawem stosownie do art. 2 ustawy – Prawo o prokuraturze – czytamy w stanowisku KRS. Zdaniem KRS sędziego Nawackiego chroni immunitet, zagwarantowany w Konstytucji, który zapewnia, że nie można go bez jego uchylenia pozbawić wolności. Z tego powodu KRS oczekuje, że Prokurator Generalny, będący jednocześnie ministrem sprawiedliwości, dla zachowania praworządności zapisanej w Konstytucji, podejmie działania wobec wyroku bydgoskiego sądu.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu