Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSikorski będzie zaangażowany w wyjaśnianie afery Pegasusa

Sikorski będzie zaangażowany w wyjaśnianie afery Pegasusa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 kwiecień 2022 06:49
Sikorski będzie zaangażowany w wyjaśnianie afery Pegasusa European Union

Przed rosyjską inwazję na Ukrainę polska opinia publiczna żyła tematem podsłuchiwania polityków przy udziale oprogramowania Pegasusa, ofiarom tej inwigilacji miał paść senator z Inowrocławia Krzysztof Brejza. Wojna sprawiła, że temat w Polsce ucichł, nie doszło chociażby do powołania sejmowej komisji śledczej, natomiast tematem zajmie się specjalna komisja w Parlamencie Europejskim, z którą związany będzie europoseł Radosław Sikorski.

Europejska Partia Ludowa jako zastępcę członka do tej komisji zgłosiła europosła Radosława Sikorskiego. Zastępcy członków to specyficzna funkcja jaką spotyka się w Parlamencie Europejskim, mogą oni zabierać głos w debatach, natomiast co do zasady nie głosują, chyba że jeden z członków komisji z danego środowiska politycznego jest nieobecny, wówczas mają takie prawo właśnie jako zastępcy.

 

We wtorek komisja śledcza ds. pegasusa wybrała na przewodniczącego holenderskiego europosła związanego z Europejską Partią Ludową Jeroena Lenaersa, pierwszym jego zastępcą został związany z socjalistami Węgier Ronai Sandro, a drugą Hiszpanka Diana Riba i Giner z Zielonych. Status oficjalnych ekspertów uzyskało m.in. kanadyjskie Citizen Lab, które ujawniło, że m.in. Krzysztof Brejza byli poprzez pegasusa inwigilowani.

 

- Widzieliśmy wiele przypadków, w których niewinni ludzie, tacy jak dziennikarze i prawnicy, byli celem ataków oprogramowania szpiegującego, i jest to ogromny problem dla demokracji i praworządności. Będziemy teraz zbierać informacje o stosowaniu Pegasusa i innych podobnych programów, a następnie przekształcimy te ustalenia w użyteczne zalecenia – mówi przewodniczący Jeroena Lenaers.

 

Komisja ma zbadać wykorzystywanie Pegasusa w całej Unii Europejskiej, ale w rezolucji ją powołującą wskazuje się, że szczególnie problem z inwigilacją miał miejsce w Polsce i na Węgrzech.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu